Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wordpress Admin klasörünü değiştirme
#1
Wordpress Admin Yolunu klasörünü nasıl değişirim?
Wordpress Admin Yolunu Değiştirme
Wordpress alınması gereken güvenlik önlemlerinin yanısıra, wp-admin ve wp-login yollarının değiştirilmesi, yönetim panelinizin saldırılardan korunması için büyük bir önlem teşkil etmektedir.
Bildiğiniz gibi wp-admin klasörünü ne kadar şifrelerseniz şifreleyin wp-login yolunu değiştirmediğiniz zaman saldırıların odağı olabilirsiniz.

İlk önce wp-admin klasörü ve yollarını değiştirmeyi gösteriyorum. Sadece Wp-admin klasörünün ismini değiştirmek bir şey ifade etmez. Bu sebepten wordpress scriptindeki tüm dosyalarda wp-admin ifadesinin olduğu kısımları değiştirmemiz gerekiyor.
İşlemleri yapabilmemiz için gerekli programı burdan indirin. Grepwin

Bu işlemleri yapmadan önce kesinlikle yedek almanız gerekmektedir. Yedeklerinizi wordpress isimli bir klasör içine attığınızı düşünürsek; bu klasöre sağ tıklayın ve grepWin programını çalıştırın.

Gelen pencerede değişiklik yapmadan Search For olarak wp-admin yazın. Replace with olarak da wp-admin yerine olması gereken ismi yazın (örneğin; CasMayami). Bunları yaptıktan sonra altta Replace butonuna basın.
Replace butonuna bastıktan sonra dosyalarınızda değişiklik yapılmaya başladığını göreceksiniz. Enter tuşu arama görevi yaptığı için bunu kullanmayacaksınız, replace tuşunu kullandığınızdan emin olun.

İşlem bittikten sonra search for kısmına wp-admin.php replaced with kısmına olması gereken ismi (CasMayami.php) yazın ve en alttaki replace butonuna basınız.
İşlemler tamamlandıktan sonra elle değiştirmemiz gereken bazı kısımlar bulunmaktadır.
/wp-admin
/wp-admin/css/wp-admin.css
/wp-admin/css/wp-admin.dev.css
/wp-admin/css/wp-admin-rtl.css
/wp-admin/css/wp-admin-rtl.dev.css

Bu kısımları aşağıdaki gibi değiştirin.
/CasMayami
/CasMayami/css/CasMayami.css
/CasMayami/css/CasMayami.dev.css
/CasMayami/css/CasMayami-rtl.css
/CasMayami/css/CasMayami-rtl.dev.css

Şimdi wp-admin yolunu değiştirmiş olduk, yapmamız gereken diğer işlem ise wp-login yolunu değiştirmek olacaktır.
Tekrar wordpress dosyasına sağ tıklayıp grepwin programını açalım.

Replace with olarak da wp-login yerine olması gereken ismi yazın (örneğin; CasMayamigiris). Bunları yaptıktan sonra Replace butonunu kullanın.Daha sonra klasörünün ilk bölümünde yer alan wp-login dosyasınında ismini CasMayamigiris.php olarak değiştirin.
Bu işlem bittikten sonra;
Replace with olarak da wp-login.php yerine olması gereken ismi yazın (örneğin; CasMayamigiris.php). Bunları yaptıktan sonra Replace butonunu kullanın.Daha sonra klasörünün ilk bölümünde yer alan wp-login.php dosyasınında ismini CasMayamigiris.php olarak değiştirin.


Artık tüm işlemler yapılmış olup, admin yolunuz güvenli hale getirilmiştir.

Not: Üye kayıt kullananlar wp-register.php için aynı işlemi yapmalarıu gerekmektedir. Kullanmayanlar ise wp-register.php dosyasını silmeleri yeterlidir.
Bunun yanısıra bazı temalar ve pluginle içerisinde wp-admin veyahut wp-login yolları olabilir, temalarınızdada aynı şekilde işlem yapmanız gerekebilir.
Bu arada wordpress güncellemelerinde hep bu işlemi yapmanız gerekiyor

Kalın sağlıcakla

Not: Açıklamaların bir kısmı araştırma bir kısmı bana aittir.

KAYNAK: http://www.r10.net/wordpress/748994-word...i-1-a.html
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi