Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutuklama süreleri infaza dönüştü
#1

Google Reklamları


[Resim: 12.01.2012-11.55.58__tamer.jpg]Kocaeli Barosu Başkanı Avukat M.Tamer Solakoğlu, tutukluluk sürelerinin infaza dönüşmeye başladığını belirterek, yargı sistemindeki tutuklama sorunun çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

Yargının tutuklamaya ilişkin kararlarındaki keyfilik ve çifte standardın, tutuklama mağduru vatandaşlar ve avukatlar tarafından defalarca dile getirildiğini ancak kamuoyu tarafından yeteri kadar önemsenmediğini öne süren Avukat Solakoğlu şöyle konuştu:

"Ne zaman ki özel yetkili savcılık ve ağır ceza mahkemelerince başlatılan 'Ergenekon, Balyoz ve Kck' gibi soruşturma ve kovuşturmalarda asker, gazeteci, siyasetçi, akademisyen ve avukat olan kişilerin, ne ile suçlandıklarını dahi bilmeden tutuklanmaları, yargı sistemimizdeki 'tutuklama sorununu' kamuoyunun gündemine taşımıştır. Cmk'nın 250'ci maddesinde düzenlenen ve eski Devlet Güvenlik Mahkemelerini aratır hale geldiği belirtilen Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri savunma hakkını kısıtlayan kovuşturma usullerinin yanı sıra, ölçüsüz verdikleri tutuklama kararları ile de adil yargılama ilkesine ve hukuk güvenliğine, demokrasimizin gelişmesine karşı tehdit ve tehlike oluşturmaya devam etmektedirler. Her şeyden önce tutuklama kararı bir ceza değil, önlemdir. Kural değil, istisnadır. Tutuklama kararı insanların özgürlük hakkını kısıtladığı için, mahkemelerce son derece dikkatli verilmesi gereken kararlardandır."


'ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILSIN'
Uluslararası hukukta tutuklama kararı verilebilmesi için, kuvvetli suç işleme şüphesinin varlığını gösteren olgular ile birlikte, şüphelinin kaçma ve delilleri karartmasına yönelik kuvvetli şüphe hallerinin varlığının gerekli olduğunu anlatan Avukat Solakoğlu şu görüşleri savundu:

"Kocaeli Barosu olarak, infaza dönüşmeye başlayan tutuklama sorununun giderilmesi ve adil yargılama hakkının ve hukuk güvenliğinin önündeki en büyük engel olan özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız."
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi