Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teknoloji Özürlüsü ÇAYKUR
#1

Google Reklamları


[Resim: 59414.jpg]

Teknoloji Özürlüsü ÇAYKUR

Yıllardır ÇAYKUR ile ilgili olarak haberler yaptık. Gerek Rize çayını, gerekse Rize çayının teminatı olarak bilinen ÇAYKUR’u defalarca kez haber yaptık. ÇAYKUR’un başında bulunan müdürlerin hepsi ÇAYKUR’u dünya markası nasıl yaparız diye açıklamalar yapıp durdu.

Basit görünen ama önemli olduğunu düşündüğümüz bir konuya gelelim. Aşağıda yazacaklarımız belki düşünülmüştür ancak yıllardır yapılamamıştır. Belki de okurken biz sanki bilmiyoruz diye gülüyor olacaklardır.

Bugüne kadar ÇAYKUR’u sendikal çekişmeler içine çekip, boş işler peşinde koşanlar ne çayımıza fayda getirdiler ne de çayımızla ilgili olarak herhangi bir çalışma yaptı.

Bilindiği üzere ÇAYKUR’un http://www.caykur.gov.tr adlı bir internet sitesi bulunmakta. Yıllardır aynı tasarım ve yazılımla teknolojiye adeta ben seni tanımıyorum dercesine haykırıyor. ÇAYKUR’u uluslararası platformda tanıtacak olan bu basit internet sitesinin bir de sağ üst bölümünde yıllardır “ENGLISH” yazan bölümü bulunuyor. “ENGLISH” yazıyor ancak o yazıya tıklayıp ta bir türlü o bölüme geçemiyorsunuz.

Bir de ÇAYKUR’un daha yeni tanıttığı facebook ve twitter gibi sosyal ağlar bulunuyor. Rize’de gerek yerel gerekse ulusal basını toplayıp İstanbul’dan anlaştıkları bir ajans ile tanıtım toplantısı gerçekleştirmişlerdi. Üzerinden aylar geçmesine rağmen bu sosyal ağlarda var olan sayfalarda aşağıda birkaç örnekten başka söze rastlayamıyoruz malesef.

İŞTE BAZI ÖRNEK YAZILAR;

· Mutlu pazarlar ÇAYKUR severler. Bizce Pazar gününü evde geçirip, bir bardak demli çay eşliğinde dinlenmek gibisi yoktur. Sizin bugünkü planınız ne?

· Günaydın ÇAYKUR dostları, yeni bir haftanın başlangıcındayız. Dogu ve Güneydoğu Anadolu bölge insanının çaya merakı herkesçe bilinir. Gap Çayı, yöre insanının damak tadına uygun olarak üretilmiş harmanlı bir çayımızdır. Denediniz mi?

· Mutlu pazarlar ÇAYKUR severler. Bizce Pazar gününü evde geçirip, bir bardak demli çay eşliğinde dinlenmek gibisi yoktur. Sizin bugünkü planınız ne?


· Sevgili ÇAYKUR severler, haftanın son iş günü geldi ve haftasonu planları yapılmaya başladı. Peki siz haftasonu bir bardak çay eşliğinde keyifle kitap okuyacak olsanız bu kitap ne olurdu? Önerilerinizi bekliyoruz...


· Günaydın ÇAYKUR dostları. Hazır yeni yıl da yaklaşıyorken çay tiryakisi sevdiklerinize alabileceğiniz güzel bir hediye, Çaykur Hediyelik Çayı özel ambalajıyla tam size göre.


· Çalışırken içilen çay zinde tutar. Peki küçük bir anket yapalım sevgili ÇAYKUR dostları. Şu anda bilgisayar başında elinde bir bardak ÇAYKUR olanlar kimler? Elleri görelim...


· Günaydın ÇAYKUR dostları, haftanın ortasındayız. Bilindiği gibi İngilizler için hergün akşamüzeri 5 civarı çay saatidir. Peki size göre Türkiye'nin ÇAYKUR saati kaç olmalı? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz...

Son paragrafı özellikle belirgin yazdım. Neden derseniz İngilizlerin her gün akşam üzeri 5 civarı çay saatiymiş. “Bize göre ÇAYKUR çay saati kaç olmalı” gibi küçük çocuğun bile güleceği soru sormuşlar. Bunu yazan kişinin çay içmesini ya bilmediğini düşünüyoruz ya da Türk insanının sabah kahvaltıyla başlayıp gece yatana kadar çay içtiğini bilmediğini düşünüyoruz. İngilizler çay içmeyi bilmedikleri için birbirlerine bakarak hep birlikte saat 5 civarı çay içiyor olamazlar mı? Diye bizde bu sözün üzerine bir espri yapalım. Bizim çay saatimiz yoktur. Çünkü 24 saat çay saatidir. İngilizlerin hoş bir ortam oluşturma çabasını biz zaten doğal olarak çay evlerinde, kahvehanelerde, evlerde, ofislerde vb. gibi yerlerde yapıyoruz. İngilizlerin sonradan görme hoş görü ortamını biz zaten geçmişten günümüze yaşıyoruz.

ÇAYKUR gibi büyük bir devlet kuruluşunun facebook ve twitter sayfalarını yöneten arkadaşların bu mesajlarını eleştirici bir mesaj yazmıştım facebook sayfasına. Daha iki gün önce 1913’lerde olan ÇAYKUR’un facebook sayfası Pazartesi 01.00’larda baktığımda birde 3 bin 350 olmuş.

Ancak bakıyorsunuz ki yazılan yazılar Günaydın, İyi akşamlar, iyi hafta sonları, iyi haftalar gibi sözlerin dışına çıkamıyorlar. Bilindiği üzere facebook ve twitter sosyal ağ platformları milyonları ortak bir ortamda buluşturuyor. Peki sosyal ağlarda var olan ÇAYKUR’un dünya dillerinden herhangi bir dilde çevirisi var mı? Ben söyleyeyim. HAYIR maalesef yok. ÇAYKUR’u sosyal ağlarda dünyaya tanıtmak istiyoruz ama en basitinden İngilizce çevirisi dahi bulunmamakta. Basit görünen ama dünyanın kabullendiği internet ortamında acaba bizler ÇAYKUR’u bu basit düşüncelerle mi tanıtacağız. Kesinlikle HAYIR. ÇAY’ı tanıtmak sadece her hafta yapılan toplantılar sonrası alınan kararların deftere işlenmesiyle sona ermiyor. Eğer ÇAYKUR’u yurt dışında tanıtımını sağlamak istiyorsanız, elinizde bulunan ve saklamaktan başka bir işe yaramayan broşürleri dağıtmaktan öteye gidilmeli. Hayal kavramınızı devlet mantalitesi ile kısıtlı bırakmayın.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi