Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tatil Hazırlıkları başlası :)
#1
Lviv gezilecek yerler

Ukrayna’nın tarih kokan şehri Lviv‘e gitmek amacıyla pazartesi sabahı çok yoğun bir trafik korkusu ile Sabiha Gökçen Havalimanına doğru yola çıktık. Fakat okulların sömestre tatilinde olmasından dolayı korktuğumuz başımıza gelmedi. Trafiğe takılmadan rahatlıkla havaalanına ulaştık. Kısa bir freeshop alışverişinden sonra Lviv uçuşumuz için kalkış saatimizi beklemeye başladık. Lviv gezi planımız zaten hazır olduğundan gündemimiz Lviv’de ne kadar üşüyeceğimizdi.

Ukrayna’nın güzel şehri Lviv’de gece hayatı, Lviv’de ne yenir, Lviv gezilecek yerler ve daha fazlasını Lviv gezi rehberi niteliğindeki bu makalemizde bulabileceksiniz.

1 saat 45 dakikalık yolculuk sonrası Lviv‘e vardık. Her ülkeye girerken uygulanan klasik pasaport kontrol noktasından geçerken Avrupa’nın en katı ülkelerinde bile karşılaşmadığımız sorular ile karşılaştık. Nerede kaldığımızdan, kaç gün kalacağımıza, otel rezervasyonundan ne amaçla buraya geldiğimize kadar sorgu sual ile karşılaştık. Neyse ki bu sorgu sual ardından pasaport kontrolünü rahatlıkla geçtik demeye kalmadan kontrole en son giren arkadaşımızı polis odasına götürdüler. Sadece bizimki değil yaklaşık 10 – 15 erkekte onunla birlikte kuyruktaydı. Tam ne oluyor ne bitiyor diye düşünürken daha önce bu görüşmeye maruz kalmış bir turist Ukrayna polislerinin para koparmak olduğunu belirtmesiyle işin maksadı anlaşıldı Sonuç : Kimseden para koparılamamış.
Kontrol aşamasından sonra valizlerimizi aldığımız gibi Lviv havalimanındaki taksiciler bizleri karşıladı. Şehir merkezine gitmek için tek çözüm taksi tutmak. Taksici ile 100 UAH (Grivna)’a anlaşıp otele doğru yola koyulduk. Bu arada korktuğumuz başımıza gelmedi. Hava sıcaklığı İstanbul’dan biraz daha düşüktü.

Kiev gezilecek yerler

1. Altın Kapı

[b]Altın Kapı (Zoloti Vorota), 1017 – 1024’te Bizans mimarisinden esinlenilerek yapılan ve şehrin ana giriş kapısı olarak kullanılan bir tarihi yapı. Kiev Prensliği’nin kurucusu tarafından savunma amaçlı inşa edilen Altın Kapı, günümüzde müze olarak kullanılıyor. Büyük bir kuleye sahip görkemli Anons Kilisesiyle de ayrı bir güzelliğe sahip olan Altın Kapı, Volodymyr ile Yaroslaviv Val Caddesi’ni birleştiren noktada yer alıyor.

2. Babi Yar

Babi Yar, her yıl 29 Eylül’de Nazi işgali sırasında ailelerini kaybedenlerin bir araya geldiği yer olan bir dağ geçidi. 1941’de yaklaşık 60.000 Yahudi, Roman ve diğer sivillerin katledildiği geçit ve toplu mezar olan Babi Yar, anma törenleri haricinde de sıklıkla ziyaret ediliyor.

3. Podil[/b]


[b][b]Podil, nehir kıyısına uzanan ve Kiev’e özgü mimarisiyle birçok tarihi kilise, anıt, liman, pazar, balıkçılar çarşısı ile kendine has bir bölge. Andreevsky Yokuşu başta olmak üzere, birçok yokuşun kesiştiği bu bölgenin en ünlü meydanı ise Kontraktovaya Meydanı. Tüccar Limanı, Samson Çeşmesi, Kievo-Mogilyanskaya Akademisi, Grigoriy Skovoroda Anıtı, Florovsky Manastırı ve Iliinskaya Kilisesi gibi çok önemli adresleri barındıran Podil, kentin öncelikli görülecek yerlerinden.

[/b]
[/b]
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi