Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suriye, ambargo kararlarının ardından son olarak kimyasal silah kozunu kullanmaya
#1

Google Reklamları


[Resim: 230351.jpg]
Suriye, ambargo kararlarının ardından son olarak kimyasal silah kozunu kullanmaya hazırlanıyor

Kimyasal silah kozunu kullanmaya hazırlanan Esad rejimi, 600 ton kimyasal silahı füze başlıklarına monte etti, 21 fırlatma rampasını ise sınıra konuşlandırdı. Şam yönetimine yakınlaşan Rusya ise bölgeye yardım malzemesi göndermeye başladı.

Uluslararası toplumun ambargo kararları ile izole ettiği Suriye'nin son olarak kimyasal silah kozunu kullanmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Geçen hafta füze tatbikatı ile gövde gösterisi yapan Şam, Hafız Esad döneminden bu yana stokta tuttuğu 600 ton kimyasal silahı füze başlıklarına monte etti.

KARAR ESAD'IN

Bu kararın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad başkanlığında iki hafta önce yapılan ve üst düzey askerlerin katıldığı toplantıda alındığı belirtildi. Ülkenin kuzeybatısında bulunan Essefir tesislerinde bir süredir kimyasal silah üretim çalışmasının yapıldığı da belirlendi. İddiaya göre Suriye'nin elinde nörotoksik gazlar, VX, sarin, tabun ve hardal gazı bulunuyor.

TÜRKİYE'Yİ DE KAPSAYACAK

Kimyasal silahlar ağırlıklı olarak başkent Şam ve çevresindeki askeri tesislerde bulunuyor. Silahların menzili, Türkiye'yi de kapsayacak şekilde güvenli bölgelere kaydırıldı. Bu çerçevede 21 fırlatma rampası da sınır bölgelerine konuşlandırıldı. Kimyasal başlıklı füzelerin menzilinin bin 300 kilometreye kadar çıkabileceği tespit edildi. Suriye yönetiminin ayrıca dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı da kendi füze savunma sistemini oluşturduğu belirlendi. Beşar Esad'ın 14-15 Kasım'da askeri kurmaylarıyla yaptığı toplantıya, Türkiye ve Irak sınır bölgelerini koruyan 3'üncü Ordu'daki üst düzey generaller de katıldı. Merkezi Halep'te bulunan 3'üncü Ordu Komutanlığı'na kimyasal silah üretim tesisleri ile füze üretim ve fırlatma rampalarını koruma görevi verildiği ifade edildi.

GAZ MASKELERİ TESLİM EDİLDİ

Şam yönetimi ile yakınlaşma stratejisi ile gündeme gelen ve Akdeniz'e donanma gönderen Rusya'nın malzeme yardımında bulunduğu belirlendi. Rusya'nın Suriye'ye 3 milyon adet gaz maskesi teslim ettiği belirlendi. Bu maskelerin çoğu Esad yanlısı asker ve güvenlik görevlileri ile Şam yönetimindeki etkin isim ve ailelerine dağıtılacak. Maske dağıtımı için ise özel bir ekip oluşturuldu ve dağıtım ay sonunda tamamlanacak.

İNTİHAR FİLOLARI DA HAZIR

Öte yandan Şam yönetiminin hava kuvvetleri bünyesinde intihar filoları oluşturduğu iddia edildi. Suriye'nin elindeki manevra kabiliyeti sınırlı Rus yapımı Mig 23, 25 ve 29 uçakları, "intihar timi" olarak belirlendi.

İŞTE PLANIN DETAYLARI

Hafız Esad döneminden kalma stoklar devreye sokuldu. 600 ton kimyasal silah füzelere yüklendi. Füzelerin menzili Türkiye'yi de kapsıyor. Şam'daki füzeler farklı merkezlere konuşlandırıldı. 21 rampa sınıra yakın güvenli bölgelere kaydırıldı. Rusya'dan 3 milyon maske alındı. Maskeler, Esad ailesi ve Baas üyelerine dağıtılacak. Hava Kuvvetleri "intihar filoları" oluşturdu. Halep'teki 3'üncü Ordu rampaları korumakla görevlendirildi.

SON 72 SAAT

Esad'ın 72 saat süre verdiği muhalifler büyük bir saldırıdan korkuyor. İlacın tükendiği Humus'ta insani dram yaşanıyor. Dün 13 kişinin hayatını kaybettiği Suriye'de muhalifler, Esad rejiminin, protestoları sona erdirmeleri için kendilerine 72 saat süre tanıdığını iddia etti. İngiliz The Guardian gazetesine konuşan 'Ebu Rami' kod adlı bir rejim muhalifi, verilen sürenin dolmasından sonra özellikle Humus kentinde gerçek anlamda bir katliam yaşanabileceği uyarısında bulundu. Suriye Ulusal Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Dr. Halit Hoca da Suriye güvenlik güçlerinin ülkenin üçüncü en büyük kenti Humus çevresini zırhlı birliklerle kuşattığını ve halka "teslim olması" için 72 saat süre tanıdığını söyledi. Hoca, Humus'ta Nusayrilerin yaşadığı Zahra bölgesinin Suriye güvenlik güçleri tarafından boşaltılmış olmasının da, katliam endişesini artırdığını kaydetti.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi