Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SP'den Şırnak Uludere Açıklaması
#1

Google Reklamları


[Resim: resim217914_2.jpg]


Saadet Partisi Van İl Başkanı M. Necip Yavuzer, düzenlediği basın toplantısında, Uludere saldırısı ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Basın açıklaması metnini sunuyoruz:

Bismillahirrahmanirrahim

Değerli Basın Mensupları;

Uluderede hava operasyonu sonucunda hayatını kaybeden Kürt vatandaşlarımızın bu katliam gibi saldırı vicdanı olan herkesi derinden üzmüştür. Hayatını kaybeden bu kadeşlerimize Cenab-ı Hakk'tan rahmet ve geride bıraktıkları acılı ailelerinede sabrı cemil ihsan etmesini diliyoruz.

Osmanlının yıkılışı ile birlikte ulusalcılığın başladığı o günden bu yana ezilen, horlanan ve değerlerine saldırı yapılarak kimlikleri dahi inkar edilen Kürt halkının başına gelenlerin tamamı sahip olup ve kıymet verdiği İslamı seçmelerinden kaynaklanmaktadır. İttihat ve Teraki oluşumu ile başlayan ve Jön Türkler olarak sahneye çıkanların batılılaşma istem ve heveslerinin bir neticesi olarak başlayan batı hayranlığı karşısında İslami duyarlılık gösteren ve o uğurda dik duran Kürt halkının batıya bu karşı çıkışı batı tarafından esefle karşılanması neticesinde Kürtlerin İslamdan uzaklaştırılmaları bir plan çerçevesinde kararlaştırılmıştı.

O dönmde iş başına gelenlerin Kemalizm adı altında Sabatist Yahudiler olduğu gerçeği bugün daha net anlaşılmaktadır. Tarih boyunca kader birliği yapmış iki Müslüman milletin birliktenliği bozularak özellikle Kürtler aleyhine gelişen olaylarla neticelenmiştir. Türk ve Kürt halklarını birbirinden ayıran ve Kürtleri dört parçaya bölen batı adeta Kürtlerden intikam almışlardır. Özellikle Selahaddin-i Eyyubi'nin Kudüsü batılı hıristiyanlardan alınmasını hazmedemeyenler bu kinlerini Kürtlerden çıkararak onları parçalamaya gitmişlerdir. T.C'nin kuruluşu ile birlikte inkar, asimilasyon ve Şark İslahat Fermanı ile adeta Kürtleri baskı altına alan Kemalist zihniyet 1960 yılındaki Sivas Kampı ile Kürtler hakkındaki niyetini yürürlüğü koymuştur.

1960 öncesi Koçgiri ve Dersim facialarının ardından devam eden olayların son halkasıda Uluderede terörist zannedilerek katledilen 35 köylünün öldürülmeleri olmuştur. Bu katliamı yapanların en büyük dayanağı devletin arkalarında olduklarını bilmeleridir. Bugüne kadar hep öyle olageldi ve devlet adına suç işleyenler hep korundu onlara kimi zaman iyi çocuklar denildi. Şimdi devlet bu işin yanlışlıkla olduğunu ve özür dileneceğini, ardından tazminat ödeneceğini açıklıyor. Katledilen bu köylülerin ölüm haberi duyarsız medya tarafından öncelik tanınmazken gerek C.Başkanı gereksi Başbakanın Cuma Namazı sırasında muhabirlerin soruları ile cevap vermeleri garipsenecek bir durumdu.

İktidar partisi bakanlarını oraya göndererek günah çıkartıyor. Bunun gibi daha nice katliamlar işlendi ve masum çocuklar öldürülürken kimler suçlu bulundu ve neden bu işlerin üzerine ciddi manada gidilmedi. Ailelerine maddi yardım yapılarak bu iş kapatılmamalı. Yarın aynı şekilde devlet koruması ile kendilerini bu gibi katliamlardan sorumlu tutulmayacağını bilenler bu menfur işleri yine tekrarlamazlar mı acaba? Sorumluların hiç vakit kaybetmeden mutlaka cezalandırmalı ve bu tür düşüncelere hiçbir şekilde müsamaha gösterilmemelidir. Bir provakasyon olduğu her hali ile bizleri düşündürten bu menfur olay hiçbir şekilde üstü kapatılmamalıdır.

Sınır köylerine kaçakçılığı bir kader olarak önlerine koyan irade bugüne kadar kaçakçılığın oralarda yapıldığını elbette ki biliyordu. İstihbarti güçlerin çok aktif çalıştığı ve her vatandaşın iyi takip edildiği bu ortamda sınır köylerindeki vatandaşların bu kaçakçılık işlerini yapmadıkların bilmemeleri mümkün değildir. Bu köylere hayatiyetlerini sürdürebilmeleri için yardım etmeyen devlet onları kaçakçılık yapmaya adeta zorlaması sosyal bir devlet anlayışı ile bağdaşmamaktadır. Her vatandaşının geçimini sağlamak ve onlara alanlar açmak her sosyal ve hukuk devletinin asli görevidir. Fakat iş Kürt vatandaşlara geldiğinde farklılaşıyor. Akıllarına sadece kaba kuvvet ve silahla terbiye etme geliyor.

Bu katliamda ölenler Kürt oldukları için hiç kimse sevinmemeli veya bu katledilenler Korucu oldukları içinde kimse sevinmemelidir. Çünkü bu insanlar sadece mazlum oldukları için ve geçimlerini kaçakçılık yapmak zorunda oldukları ve geçimlerini bu yolla temin ettikleri için katledildiler. Bundan sonra onların konumunda olanlara kaçakçılık yapmamaları için iş alanları ve geçimlerini normal yoldan sağlamaları için gereken yapılabilcek midir?

Öldürülen bu Kürt kardeşlerimizin üzerinde hiç kimse ama hiç kimse siyasi bir rant yoluna gitmemeli. Her ne sebeple olursa olsun bu katledilen 35 köylü yanlış istihbarat sonucu yanlışlıkla katledildi gibi bir gerekçenin arkasına sığınmasın. Gelişen bütün aygıtların çok dakik olarak iş yaptığı bu teknik ortamda köylü ile teröristi ayırmamak gibi çok garabet bir düşünceyi bize sunmasınlar çünkü hiçbir inandırıcı yönü bulunmamaktadır.

Amaç bu tür katliamlarla meseleyi içinden çıkılmaz boyutlara götürmek isteyen güçlerin varlığını bilmek ve onlara karşı duyarlı olarak dik durmak durumundayız.

Biz Saadet Partisi olarak bu tür katliamların olmaması, tekrarlanmaması ve bundan hiçbir şekilde siyasi bir rantın olmamasını dilemektir.

Değerli basın mensupları arkadaşlarım geldiğiniz için teşekkür ediyorum.


SAADET PARTİSİ VAN İL BAŞKANI

M. NECİP YAVUZER
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Şırnak uludere faciası Predatör hatası mı ? spderman 0 1,281 31.12.2011, 08:13
Son Mesaj: spderman

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi