Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salda gölü gezisi
#1
salda gölü otel

Burdur’da bulunan Salda Gölü, tek başına bir mucize. Bunun için hazır gölü görmüşken ondan kopmamak en akıllıca seçim olacak. Salda Gölü, gezilecek yerler konusunda karşınıza hep doğal bir güzellik çıkaracak. Gölün çevresi 44 kilometre. Gölün çevresini arabayla dolaşıp manzara yüklü muhteşem bir yolculuk yapabilirsiniz. 44 kilometrenin tamamı olmasa da büyük bir alanını bisikletlerle de keşfeden var. Salda Gölü, 1. derece doğal sit alanı olduğu için çevresinde herhangi bir yapılanma yok. Göl manzaralı kafeler ve restoranlar biraz tepede kalıyor. Salda Gölü’nde yüzmek serbest. Bunun için göl çevresinde birçok plaj bulunuyor. Genelde ziyaretçiler, Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı Tabiat Parkı’nda yüzmeyi tercih ediyorlar.  Doğan Baba Halk Plajı ve Yeşilova Belediyesi Halk Plajı da tercihler arasında bulunabilir. Salda Gölü’ne girebilirsiniz fakat fazla derinlere açılmamanız konusunda ısrarcıyız. Killi toprak yapısı bataklık etkisi yarattığı için Salda’da açılmak biraz sakıncalı. Bu yüzden, Salda Gölü dalış konusunda ilk tercih edilen adres değil. Tabiat Parkı aynı zamanda piknik yapmak için de oldukça uygun.
 
Eğer gölün panoramik manzarasını izlemek isterseniz, Salda Beli’ne mutlaka uğramalı ve gölün ardında batan güneşi izlemelisiniz. Zaten haddinden fazla güzel olan Salda’ya yavaş yavaş yaklaşan güneş, muazzam bir görüntü oluşturuyor. Göle yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıkta olan Salda Beli, oldukça romantik bir nokta.
 
Burada değişik bir aktivite yapmak isterseniz, Salda Gölü Kayak Merkezi’ne kış aylarında uğrayabilirsiniz. Salda Kayak Merkezi, Türkiye’nin göl manzaralı ilk kayak rotası. Yeşilova’ya 14 kilometre uzaklıkta. 5 pisti bulunan bu merkez için en uygun ay Şubat. Salda gölü konaklama.
 
Biraz Doğa Biraz Festival
 
Doğasına zaten hayran olduğumuz Salda Gölü çevresi, yıl boyunca harika festivallere de ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en ünlüsü, Salda Gölü Festivali (Agartha Festivali). Bunun dışında yıl boyunca farklı etkinlikler de bulmanız mümkün. 
 
Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?
 
Önce “Salda gölü nerede?” sorusunu cevaplamamız gerekiyor. Salda Gölü, Buldur’un Yeşilova ilçesinde. Buldur’a vardığınızda, Hacılar – Yeşilova rotasını takip ederek 5 kilometre ilerliyorsunuz. Yeşilova’ya vardıktan sonra 5 dakikada sonra Salda Gölü’ndesiniz. Burdur’a 56 km, Denizli’ye 96 km, Antalya’ya 159 km mesafede olan göle İstanbul’dan ulaşacaksanız, yaklaşık 620 km yolu göze almalısınız. Genelde Antalya’ya giden tatilcilerin geri dönüşte uğradıkları bir rota olan Salda’yı planlarınıza dahil etmelisiniz. Çünkü Salda Gölü, ulaşım bakımından size asla zorluk çıkarmayacak
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi