Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rizeli Ev Hanımlarına Gelir Kapısı
#1

Google Reklamları


[Resim: 59496.jpg]

Rize'de unutulmaya yüz tutmuş bakırcılık geleneğini yaşatmak ve ev hanımlarına maddi kazanç sağlanması amacıyla Güneysu Kaymakamlığınca açılan bakır işlemeciliği kursunda 25 kadın eğitim gördü.

Kentte, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) destekli yeni bir projeyle de bakır işlemeciliğinde seri üretime geçilerek daha fazla kadının gelir elde etmesi amaçlanıyor.

Güneysu Kaymakamı Gökmen Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güneysu Belediyesi ve İŞKUR ile işbirliği içinde Güneysu Halk Eğitim Merkezince yaklaşık 2 ay önce bakır işlemeciliği kursu düzenlediklerini belirterek, ''Rize'nin tarihinde bakırcılığın önemli bir yeri ve değeri vardı. Bu işi yapan çok sayıda insan bulunurdu. Fakat bugün bu meslek unutulmaya yüz tuttu'' dedi.

Bu durumun kendilerini üzdüğünü ve bakırcılık sanatını tekrar ortaya çıkarmak için arayışa girdiklerini anlatan Çiçek, ''Hazırladığımız ve bakırcılığın yeniden canlandırılması hedeflenen projede hedef kitle olarak kadınların olmasını öngördük. Böylece amacımıza ulaşacağımız ve kadınlara da maddi gelir sağlayabileceğiz. Bakırcılık, ülkenin bazı bölgelerinde hala devam ediyor. Devam eden yerlerden birisi de Erzincan idi. Erzincan'dan usta getirerek projemizi gerçekleştirdik'' dedi.

Proje çerçevesinde 2 ay önce Güneysu'da açılan kursa 75 kadının müracaat ettiğini ancak bunlardan 25'inin kursa kabul edilebildiğini ifade eden Çiçek, ''2 aylık süreçte kursiyerlerimiz bu işte önemli mesafe katettiler. Henüz tam olarak usta olamadılar ama oldukça başarılı oldular. Kursiyerlerce üretilen ürünlerin satışı için çok sayıda sipariş aldık, hatta siparişlere yetişemeyecek noktaya geldik. Bu da bizleri mutlu ediyor. Kentteki ve kent dışındaki Rizeli iş adamlarımız da bizlere destek olarak, promosyon ürün siparişi verdiler.'' şeklinde konuştu.

Kadınlar için ikinci proje

Çiçek, İŞKUR ile düzenledikleri projenin sonuna geldiklerini, ancak bakırcılığa yönelik çalışmaları bırakmayacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
''DOKA'nın desteğiyle söz konusu projemizi geliştirmek için yeni proje hazırladık. Böylece bakırcılığı daha profesyonel olarak yapılabileceğiz ve bu alana daha fazla kaynak aktarılabilecek. Bakır işlemeler, şu anda el emeğiyle yapılıyor. Ancak bu şekilde kısa sürede çok fazla ürün yapmamız mümkün değil. DOKA desteğiyle hazırladığımız projede daha çok makine ile üretim yapılacak. Böylece kısa sürede çok ürün yapılabilecek. Ayrıca reklam ve tanıtım çalışmalarına da ağırlık vereceğiz.

Yeni proje ile daha önce kursa katılmak için başvuruda bulunan, ancak kısıtlı imkanlar nedeniyle kabul edemediğimiz 50 kadını da projeye katmak istiyoruz. Ayrıca ilçe merkezinde ve bazı yerlerde ürettiğimiz ürünler için teşhir yerleri açmayı planlıyoruz. Kent merkezinde stantlar açmayı düşünüyoruz. Kataloglar bastırıp İstanbul ve diğer kentlere göndereceğiz'' dedi.

Kaymakam Çiçek, kursiyerlerin saat, bakır tepsi, semaver, çaydanlık, resimlik gibi pek çok hediyelik ürün ve süs eşyası yaptıklarını anlatarak, ''Özellikle firmalar, promosyon olarak yaptırdıkları saatlerin üzerine isimlerinin işlenmesini istiyor. Çay bölgesi olduğumuz için özellikle çayla ilgili çaydanlık, semaver, çay tepsisi, şekerlik gibi ürünler yapılıyor. Rize motifleri işleniyor'' dedi.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi