Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rize Ne Kadar Göç Vermiş?
#1

Google Reklamları


[Resim: 59277.jpg]
Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Anadolu Bölgesi ile beraber en çok göç veren bölgelerden birisi olduğu dikkat çekiliyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Merkez Başkanı Kubilay Kaptan, Karadeniz Bölgesi'nden ekonomik ve sosyal sebeplerle yapılan göçün hız kesmeden devam ettiğini belirterek, "Ürününden zarar eden ve başka iş alanı bulamayan halk çareyi göç etmekte buluyor" dedi.

Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Anadolu Bölgesi ile beraber en çok göç veren bölgelerden biri olduğuna dikkat çeken Kubilay Kaptan, göçün nedenlerinin başında istihdam sorunu, yöresel geçim kaynaklarının azalması, tarım ve hayvancılığın yok olması, eğitim ve sağlık hizmetlerinin yetersizliği gibi önemli sorunların geldiğini belirtti.

Özellikle Karadeniz'in en belirgin tarım ürünlerinden fındık ve çay üretiminin son yıllarda azalması, üretilen ürünün satılamaması ya da çok düşük fiyattan alıcı bulması, çiftçiyi sistemle başa çıkamayacak duruma getirdiğini vurgulayan Kaptan, "Ürününden kar etmek yerine zarar eden, bölgede başka çalışma alanı bulamayan halk çareyi büyük şehirlere göç etmekte buluyor. Ne yazık ki bu durum küçük şehirleri bitirirken, büyük şehirlerin de sorunlarını arttırıyor. Şehirlerin verdiği göçle, zayıf olan ekonomilerinin daha da zorlanması, esnafın müşteri kaybettiğinden mal almaya çekinmesi, üretimin azalması gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bundan 10 yıl önce Karadeniz yaylaları büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarla doluyken, artık köylünün hayvancılık yapmayı tamamen bırakıp, sadece kendi tüketimi için iki üç hayvan yetiştirmesi aslında bölgenin durumunu daha net açıklamaktadır" dedi.

EN ÇOK ORDULU GİDİYOR
Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi veri tabanına göre, Doğu Karadeniz Bölgesi illerinden en fazla göçün İstanbul'a olduğunu kaydeden Kaptan, Ankara'nın ikinci, Kocaeli'nin de üçüncü sırada geldiğini söyledi. Kaptan'ın yaptığı tespitlere göre, Doğu Karadeniz illerinden büyük şehirlere yapılan göç bölgeleri şöyle açıklandı: "İstanbul'a en fazla göç eden illerin başında 480 bin kişi ile Ordu, 474 bin kişi ile Giresun, 368 bin kişi ile Trabzon, 286 bin kişi ile Rize, 134 bin kişi ile Gümüşhane ve 79 bin kişi ile Artvin sıralanıyor. Trabzon'dan en fazla göç edilen ikinci il yaklaşık 50 bin ile Kocaeli, üçüncü olarak 46 bin kişi ile Ankara olmuş. Rize'den ikinci olarak 35 bin kişi Ankara'yı, üçüncü olarak 20 bin kişi İzmir'i tercih etmiş. Artvin'den göç edilen ikinci il 60 bin 789 kişi ile Bursa, üçüncü olarak 30 bin 900 kişi ile Ankara olurken, Giresun'dan ikinci tercih 48 bin 804 kişi ile Kocaeli, üçüncü olarak 32 bin kişi ile Bursa olmuş. Ordu'dan ikinci olarak 52 bin 368 kişi Ankara'ya göç ederken,39 bin 601 kişi ile Samsun'a göç üçüncü sırada yer almış. Gümüşhane'den ikinci sırada göç edilen il 33 bin 450 kişi ile Kocaeli olurken, üçüncü olarak 31 bin 86 kişi ile Ankara olmuş.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi