Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Peygamber Allah'ın sevgilisi değildir!
#1

Google Reklamları


Geleneksel din anlayışında Hz. Muhammed'in Allah'ın sevgilisi olduğuna inanılır. Habibim kelimesi kuran'da geçiyor mu diye baktığımzda ''Ey habibim'' diye bir kelime olmamasına ve ''ey resul, Ey nebi'' tabirleri kullanılmasına rağmen Allah sanki habibim demiş gibi meallerde kullanmaktan çekinmezler. 

Peygamberler de herkes gibi bir insandır ve Allah'ın kuludur. Resulleri sıradan insanlardan ayıran tek şey vahiy alıyor olmaları ve insanlara bozulmuş dini yeniden öğretme görevinin verilmesidir. Son peygamber Hz. Muhammed şöyle demektedir. "Ben ancak sizin benzeriniz olan bir beşerim. Bana yalnızca, sizin ilahınızın bir tek ilah olduğu vahyolunur. Öyleyse O'na yönelin ve O'ndan mağfiret dileyin. Vay haline o müşriklerin."(Fussilet Suresi 6.Ayet)

Resuller arasında ayrım yaparak Hz. Muhammed'i Allah'ın sevgilisi ilan edenlerin amacı peygamberi ilahlaştırıp onun adına söylenen rivayetleri kutsallaştırmaktır. Eğer Hz. muhammed Allah'ın sevgilisi olarak kabul görürse tüm rivayetler sahih olarak kabul edilecek ve bir tanesini inkar edenlere kafir damgası yapıştırılacaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için peygamberin ağzından çıkmış gibi hadisler (sözler) uyduranlar aynı şeyi Allah için de uygulayıp Allah'a sözler söyletmişleridir. 

Eğer Allah son nebiyi sevgilisi olarak görseydi bunu kuran'da mutlaka belirtirdi. Örneğin; ''Muhammed benim sevgilimdir. Onun hürmetine sizi yarattım. Eğer Muhammed olmasaydı siz de olmazdınız , bu kainatta olmazdı'' şeklinde ayet olması gerekirdi. Böyle bir ayet olmadığı için Kutsi hadis adı altında Allah'a bu söze yakın sözleri isnad etmişlerdir. 

Müslümanlar resuller arasında ayrım yapmazlar. ''Elçi, kendisine Rabbinden indirilene iman etti, mü'minler de. Tümü, Allah'a, meleklerine, Kitaplarına ve elçilerine inandı. "O'nun elçileri arasında hiç birini (diğerinden) ayırdetmeyiz. İşittik ve itaat ettik. Rabbimiz bağışlamanı (dileriz). Varış ancak Sana'dır" dediler. (Bakara Suresi 285.Ayet)

Hz. Muhammed Allah'ın kulu ve elçisidir. Şehadet getirirken bunu itiraf edip daha sonra ''Hz. Muhammed allah'ın sevgilisidir'' demek yanlıştır. Kelime-i Şehadet'in anlamı: "Ben şehadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve elçisidir."
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi