Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Öğrenciler trenlerini istedi
#1

Google Reklamları


[Resim: 29.12.2011-06.19.24__tren.jpg]

TCDD tarafından yaptırılan hızlı tren için bakım onarım nedeniyle Köseköy-İzmit-Gebze yolu kapatma kararına tepki gösteren öğrenciler protesto yürüyüşü düzenledi

TCDD, hızlı tren yol yapım çalışmalarını gerekçe göstererek Köseköy-İzmit-Gebze tren yolunu kapatması nedeniyle öğrenciler yürüyüş düzenledi. Kocaeli Üniversitesi`nde öğrenim gören öğrenciler tarafından düzenlenen ve facebook üzerinden haberleşen yaklaşık 100 öğrenci Belediye-İş hanı önünde bir araya geldi. İlk olarak tren için yazdıkları dört farklı parçayla öğrenciler müzik dinletisinde bulundu.

TREN GARINA YÜRÜDÜLER
Tren için yazılan parçaların çalınmasının ardından öğrenciler ellerinde meşale ve pankartlarla slogan atarak yürüyüşe geçtiler. Öğrenciler “tirene tirene kazanacağız”, "trenimize dokunma”, “zengin değil öğrenciyiz” gibi sloganlarla İzmit tren garına kadar yürüdü. Öğrencilere bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinin yönetimleri ile Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası da destek verdi. Gençler tren garı giriş kapısının önünde yine eylem yaparak trenlerini geri istediklerini haykırdılar.

‘KARAYOLUNA MAHKUM OLACAĞIZ`
Gençler adına basın açıklamasını KOÜ öğrencisi Emel Karadeniz yaptı. Karadeniz “Bu karar alınırken halkı hiçbir şekilde karar alma sürecine dahil etmeyip, halkın yaşayacağı mağduriyeti tamamen göz ardı edilmiştir. Türkiye`de en yoğun yolcu taşımacılığının yapıldığı genellikle üniversite öğrencileri, işçiler ve daha çok zor gelirlerinin kullandığı bu trenlerin kaldırılması durumunda karayoluna mahkum olacağız. Bizler zaten zar zor geçinen öğrencileriz” dedi.

‘KOŞULLAR İYİLEŞTİRİLSİN`
Trenle ulaşımın daha ucuz olduğunu söyleyen Karadeniz ‘Otobüs firma sahipleri bunu değerlendirerek bir otobüs firması İzmit`ten İstanbul`a yolcu taşımak için hat satın almıştır. Demiryolu ulaşımının kapatılacağı ve halkın mecburen karayolundan yapacakları için rant sağlanacaktır. Otobüsle seyahat etmek trenden daha fazla pahalıdır. Görece daha ucuz olan trenle ulaşımdan vazgeçilmesini, koşulların iyileştirilmesini talep ediyoruz. Yetkililerinde halktan yana bir tavır sergilenmesini bekliyoruz` diye konuşmasına devam etti.


‘FİKİRLERİMİZ ÖNEMSENSİN`
Yolun çift yönlü olduğunu söyleyen Karadeniz `Yol yapımı için bahsedilen bölge çift yönlüdür. Bu bölgedeki yol yapım veya yenileme çalışması tek yol üzerinden yapılabilecek durumdadır. Bu yöntemin tercih edilmesi durumda tren seferlerinin tamamen kapatılmasına gerek kalmayacaktır. Ayrıca Köseköy-Körfez arasındaki yol açık kalacaktır. Bu kafalarda soru işareti bırakmaktadır. Biz öğrencilerin de fikirlerinin önemsenmesini istiyoruz. Seyahat etme özgürlüğümüz elimizden alınması` diyerek konuşmasını bitirdi.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi