Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mezuniyete tek ders engeli
#1
[Resim: 334Mezuniyete_tek_ders_en.jpg]
Fatih YEDİER

Türkiye’de eğitim sistemindeki eksiklikler öğrenciler için korkulu bir rüya haline geldi. Açıktan eğitim gören on binlerce öğrenci, eğitim sisteminin her yıl yeni bir düzenlemeye sokulmasına rağmen halen birçok eksikliklerin devam etmesi sonucu mağdur oluyor. Üniversite 4. sınıfta öğrenim gören öğrenciler tek ders yüzünden bir sene daha beklemek zorunda kalıyor. Bütünleme sınavlarının yapılmadığından on binlerce öğrenci mağdur olurken, AÖF yetkilileri bu eksikliği görmezden geliyor.


Açık Öğretim Fakültesi’nde öğrenimlerini sürdüren on binlerce öğrenci, bütünleme sınavlarının yapılmadığından mezun olabilmek için bir sene daha beklemek zorunda kaldı. Eğitim sistemindeki eksikliklerden kaynaklanan sebeplerle on binlerce öğrenci mağdur oldu. Mağdur olan öğrenciler Facebook’ta bir grup oluşturarak seslerini duyurmaya çalışsa da yetkililer sessizliklerini korumaya devam ediyor.

Tek Dersten Dolayı Mezun Olamadım

Konuyla ilgili gazetemize mağduriyetini dile getiren Mehmet Fatih Başar, “Üniversite 4. sınıfta öğrenim görüyorum. Ancak bu sene tek bir ders yüzünden mezun olamadım. Bütünleme sınavı olmadığı için bir sene daha beklemek zorunda kaldım. Eğitim sistemimiz her yıl değişmesine rağmen halen on binlerce öğrenci mağdur oluyor. Bunların düzeltilmesini ve biz gençler olarak zamandan tasarruf etmemiz için bütünleme sınavlarının yapılmasını istiyoruz” dedi.

Aöf, Tek Ders İçin Sınav Açmıyor…

Açık öğretim fakültelerinde eğitimine devam eden öğrencilerin daha birçok eksiğinin olduğunu söyleyen Başar, “Gün geliyor kitaplarda dahi sıkıntılar yaşıyoruz. Birçoğumuz tek ders yüzünden sınıfta kaldık ve mezun olamıyoruz. Anadolu Üniversitesi yıllardır bu durumu düzeltmemekte ve tek ders için sınav açmamaktadır. Anadolu Üniversitesi’nin ileri süreceği bahanelerin önüne geçebilmek içinde ‘tek ders’ sınavının tüm illerde değil de belirli merkezlerde yapılmasını, bütün öğrencilerin belli sayıda okul belirlenerek bir araya toplanarak sınava tabi tutulabileceğini, farklı derslerden ayrı ayrı sınıflarda ayrı saatlerde sınavlara girenlerin aynı sınıflarda toplanabileceği belirtilmeli. Ekstra öğretmenlere ihtiyaç yok. Pazar günü belirlenen okullarda kolaylıkla ülke genelinde bu sınav yapılabilir” açıklamasında bulundu.

Ekstra Ücret Ödemeye Razıyız…

Üniversitenin bahaneler uydurduğunu belirten Başar, “Yetkililer, sınav organizasyonunda binlerce kişinin görev aldığı, bu sayının sadece eğitimcilerle sınırlı olmadığı, ülke genelinde bir açık öğretim sınavı için çok sayıda kişinin görev yaptığı, çok büyük bir organizasyon olduğu bahanesini söylüyorlar. Biz harç paralarını boşa ödemiyoruz ama eğer rahatsızlıkları bu ise ekstra ücretini de ödemeye hazırız. O belirttikleri bahaneler yaklaşık 1,5 milyon AÖF öğrencisinin tamamını kapsamaktadır. Bu tek ders sınavına 100 binlerce kişi girecektir ve hepsi topluca belirlenen okullarda toplanabilir. Bu kadar görevliye gerek kalmaz” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.milligazete.com.tr/haber/Mezu...b6e4-cqwbA

Merhaba Dünya!:

- g
Bul
Alıntı
#2
Derslerin geçilmesi için ek ders hakkı önemli tabii ama derslerin öğrenilmesi yönünde çaba harcanması da önemli bende. Çoğu öğrencinin derslere kendilerini vermediğini düşünüyorum. Bir çok öğrenci arkadaşım derslere girmek, çalışmak yerine zamanlarını cafelerde geçiriyorlar Dodgy  Bunda en önemli etken sanırım derslerin sevilmemesi. Derslerin severek çalışılmasının okul başarısında en önemli etken olduğunu düşünüyorum. Yoksa ek sınav hakkı olsa ne olacak 3 defa geçilemeyen ders, dördüncü defa nasıl geçilecek ki!

Merhaba Dünya!:

- g
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi