Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Menopozun Suçlusu Erkekler
#1
[Resim: 891menopozun_suclusu_bulu.jpg]
Sıcak basmaları, sinirlilik haliyle kendini gösteren menopozun ortaya çıkış sebebinin, erkeklerin daha doğurgan olan genç kadınlarla birlikte olmak istemesi olduğu düşünülüyordu.

Bilim adamları bugüne kadar menopozun, doğanın getirdiği doğal bir süreç olduğunu zannediyordu. Sıcak basmaları, sinirlilik haliyle kendini gösteren menopozun ortaya çıkış sebebinin, erkeklerin daha doğurgan olan genç kadınlarla birlikte olmak istemesi olduğu düşünülüyordu.

Ancak yapılan yeni bir çalışmayla her şey adeta başa döndü. Çünkü araştırmaya göre kadınların evrimleşme sürecinde menopoza girmesinin nedeni erkeklerin her zaman daha genç kadınlarla birlikte olmak istemesi.

PARTNERİNİ KAYBEDEN KADIN DOĞURGANLIĞINI DA KAYBEDİYOR

Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nden profesör Rama Singh'e göre, evrimleşme sürecinde erkekler belli bir yaşın üstünde kadınlarla birlikte olmak istemiyorlar. Bu nedenle kadınlar da çocuk yapma yeteneklerini kaybederek menopoza giriyorlar.

Yani artık menopozun suçlusu olarak erkekler suçlanabilir. Bilim adamlarına göre eğer erkekler nesiller boyunca, genç kadınlarla birlikte olmak için çabalamasaydı şu anda kadınlar ölene kadar doğurganlık yetisine sahip olabilirdi.

KADINLAR DA ERKEKLERİ MENOPOZA SOKABİLİRDİ

Profesör Singh'e göre eğer kadınlar da erkekler gibi bir yönelimde bulunsaydı ve daha genç erkeklerle birlikte olmak için çabalasaydı, erkekler de aynı evrimi geçirerek kendi menopozlarını yaşayabilirdi. Partnerlerini kaybeden erkekler, üreme yeteneklerini de kaybedebilirdi.

Bazı kadınlar 40 yaşında menopoza girse de kadınlar şu anda doğurganlıklarını ortalama olarak 52 yaşında kaybediyor. İnsanlara en yakın tür olan şempanzeler üzerinde yapılan araştırmalarda, kadın şempanzeler 45 yaşında doğurganlıklarını kaybediyor.
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi