Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kim Kimdir Mehmet Bekaroğlu Özgeçmişi Biyografisi
#1
[Resim: 138mehmet_bekaroglu.jpg]
Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu (d.1954, Fındıklı, Rize), Türk tıp profesörü, psikiyatrist, akademisyen, siyasetçi ve insan hakları savunucusu.

Eğitimi ve akademik kariyeri
Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gördü. Ardından Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri uzmanlığı yaptı. İngiltere’deki Aston Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak çalıştı. Bekaroğlu, 12 Eylül sonrasında yedek subaylığını yaparken Gaziantep ve Metris cezaevlerinde psikiyatrist olarak görevlendirildi.[1] 1987-1999 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevinde bulundu. Akademik kariyerini psikiyatri anabilim dalı başkanıyken sonlandırdı.

Siyasi hayatı
Refah Partisi'nden XXI. Dönem Rize Milletvekili seçilerek siyasete atıldı. [2] TBMM'de İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeliğinde bulundu.[3]
Mehmet Bekaroğlu, 2000'li yılların başlarında Hikmet Sami Türk'ün Adalet Bakanı olduğu dönemde, F Tipi Cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik insanlık dışı uygulamalara ve Hayata Dönüş Operasyonu'na karşı verilen insan hakları mücadelesinde aktif olarak yer almış, cezaevlerinde yaşanan ölümlerin durdurulması için yoğun çaba sarfetmiştir.[4] RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından bu partinin devamı olan Fazilet Partisi’ne geçti. FP’nin kapatılması sonrasında, politikaya FP'nin devamı olarak kurulan Saadet Partisi’nde devam etti.[1] SP’den genel başkan yardımcılığı görevinde iken istifa etti. CHP'den ayrılan sosyal demokrat Ertuğrul Günay ile birlikte, "Yeni bir siyaset" adını verdikleri, Kamuoyunda "Müslüman sol" olarak adlandırılan hareketi kurdu. Bekaroğlu'nun, bu hareketi Günay'ın AK Parti'ye katılması nedeniyle destek bulamadı.[1] 2009 yerel seçimlerinde SP'den İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı adayı olarak aktif siyasete dönüş yaptı. Fakat belediye başkanı seçilemedi.[5] Ekim 2010'da Saadet Partisi'nden istifa ettikten sonra Numan Kurtulmuş başkanlığında kurulan Halkın Sesi Partisi'nin kurucularından biri oldu. HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı olmuştur. 2 Temmuz 2012'de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kurtulmuş'a AK Parti ile HAS Parti'nin bütünleşmesini teklif etmiştir.[17] İki partinin yetkili organlarınca alınan karara göre bir bütünleşme süreci başlamıştır.[18][19] Delegelerine genel kurul çağrısında bulunan HAS Parti, 19 Eylül 2012 günü gerçekleştirdiği olağanüstü kongrede, geçerli 177 oyun 165'i gereğince 'bütünleşme sebebiyle fesih' kararı alarak kapanmıştır. Bu dönemde Ak Parti'ye geçmeyen Mehmet Bekaroğlu bir süre siyasi faaliyetlerine ara verdikten sonra 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimler için Saadet Partisi'nden Rize belediye başkanlığına aday olmuştur.
Şu an Doğu Konferansı adlı hareketin başkanlığında bulunup genel yayın yönetmenliği Cem Somel tarafından yürütülen Doğudan adlı derginin sahibi ve yazı işleri sorumlusu ve[6] Fikir Zamanı adlı haber sitesinin yayın danışma kurulu üyesidir.[7]. Her ay Yeniharman dergisinde yazmaktadır.

Eserleri
İslam Düşüncesi Sempozyumu (1995)
Gerçek Hayat Yazıları (2007)
Siyasetin Sonu (2007)

Resmi Web Sitesi: http://www.mehmetbekaroglu.com.tr

Mehmet Bekaroğlu kimdir Mehmet Bekaroğlu nerelidir Mehmet Bekaroğlunun hayatı Mehmet Bekaroğlunun özgeçmişi Mehmet Bekaroğlunun biyografisi
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kim Kimdir Mehmet Barış Manço Özgeçmişi Biyografisi acer-pc 0 2,640 11.01.2014, 16:11
Son Yorum: acer-pc
  Mehmet Akif Ersoy: Biyografisi Özgeçmişi D8-KGT 0 5,398 21.10.2013, 23:21
Son Yorum: D8-KGT

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi