Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kendisi Kurtuldu Bağımlıları da Kurtarmaya Çalışıyor
#1
27 KEZ GÖRDÜĞÜ TEDAVİNİN ARDINDAN 12 YIL ÖNCE BAĞIMLILIKTAN KURTULAN ENDER AKALIN, ADSIZ ALKOLİKLER KURULUŞUNDA BAĞIMLILARA KURTULMALARI İÇİN YOL GÖSTERİYOR -''ADSIZ KUMARBAZLAR'' KURULUŞU OLUŞTURMAYA ÇALIŞAN AKALIN: ''GÜNDE 5 ŞİŞE İÇKİ İÇİYOR, KUMAR MASASINDA 2 LÜKS OTOMOBİL PARASI BIRAKIYORDUM''
Alkol ve kumar bağımlısı olan ve 27 kez hastaneye yatarak gördüğü tedavinin ardından 12 yıl önce bağımlılıktan kurtulan Ender Akalın, kendini bağımlıları kurtarmaya adadı. 
     Bağımlılığı nedeniyle yaşadıkları ve mücadelesi konusunda AA muhabirine açıklama yapan 49 yaşındaki Ender Akalın, Safranbolu'da orta halli ve çocuklarına düşkün bir anne babanın ikinci erkek çocuğu olarak dünyaya geldiğini, 7 yaşında sigaraya, 12 yaşında alkole, bir yıl sonra da kumar oynamaya başladığını anlattı. 
     Akalın, sınavlarda hep yüksek notlar alan bir öğrenci olmasına rağmen lise eğitimini tamamlayamadığını ve ağabeyinin İstanbul'da kurduğu tekstil firmasında çalıştığını belirtti. ''Dünya iyisi bir insan'' olarak tanımladığı eşiyle evlendikten beş yıl sonra kız çocuklarının olduğunu ifade eden Akalın, alkol ve kumara bağımlılığı nedeniyle ailesi ve eşiyle yıllarca problemler yaşadığını söyledi. 
     
     -''MUHASEBECİLER BAHİS OYNARMIŞ''- 
     
     Günde 5 şişe içki içerek ayakta durduğunu, kumarhanelerde bir gecede 2 lüks otomobil parası bıraktığını 1995 yılında artık vücudunun pes etmeye başladığını vurgulayan Akalın, o yıllarda annesi ve yakınlarının ısrarlarıyla 26 kez İstanbul'daki Balıklı Rum Hastanesinde tedavi gördüğünü ifade etti. Akalın, o günleri şöyle anlattı: 
     ''Hastaneye ilk yatışımın ardından peş peşe 7-8 kere yattım. 1996'da hastaneye yatışım durdu. İyilik halini çok çabuk yakalıyor, hastaneden çıkınca aynı hızla kaybediyordum. Arada başka doktorlara da götürdüler ve bir doktor 'sen iflah olmazsın' dedi, bir diğeri aşırı ilaç yükledi. Hocalara, üfürükçülere gittik. Bioenerji, akupunktur yaptırdık. İğneler yanlış uygulanmış, ameliyatla hayata döndürebildiler ama bu kadar acı beni yıldırmadı. 
     Eşimle boşandık. Hatalarımı hep kapatan, borçlarımı ödeyen ailem beni bıraktı. Aslında beni seviyorlardı ama çaresizlik içindeydiler. 1996 yılı kasım ayında yine annem beni çok kötü durumda buldu ve hastaneye yatırdı. Bu kez yaklaşık altı ay ayık kalabildim ama ertesi yıl mayıs ayında tekrar hastalığım nüksetti. Tam bir kısır döngüye girdim. O yıllarda hastanedeki muhasebeciler benim dosyamı arşive göndermiyorlarmış. Kendi aralarında, 'kaç günde geri gelecek' diye benim üstüme bahis oynuyorlarmış. En son 1998 yılının şubat ayı başında hastaneye yattım. Eniştem beni ziyarete geldiğinde durumumun kötü olduğunu fark etmiş. Gerçekten de yaşama umudumu yitirmiştim. Hastaneye gitmemek için 7 saat direnmişim, sonra bir şekilde rıza göstermişim. Arabada giderken, 'Tanrım temiz kalmak istiyorum. Başka hiçbir şey istemiyorum senden' diye yakardığımı hatırlıyorum. Bu teslim olmaktır işte.'' 
     
     -ADSIZ ALKOLİKLERLE TANIŞMA- 
     
     Doktorların önerisiyle iş yaşamından çekilen Akalın, 14 ay kaldığı hastaneden çıktığında alkol ve kumardan vazgeçtiğini, İstanbul'dan başka bir yerde yaşamaya karar verdiğini söyledi. Yine doktorlarının desteğiyle, ilk olarak Amerika'da oluşturulan sonra dünyaya yayılan ''Adsız Alkolikler'' ile tanıştığını belirten Ender Akalın, bu kuruluş için Bodrum'a gittiğini anlattı. Alkolizmin insanı izole ettiğini ifade eden Akalın, ''Alkol kullandığım son 4- 5 yılda çevremdeki arkadaş grubunda alkol içmeyen hiç kimse kalmamıştı. Alkol tedavisinin birinci amacı, arkadaş çevreni ve bulunduğun ortamları kontrol etmektir. Arkadaş çevreni bırakmak zorundasın. İçki arkadaşlarımı bıraktım. Ailemle de çatışmalarım vardı. Hiçbir alkoliğin, alkolü bıraktığı gün ailesiyle arası düzelmez. Alkolizm nasıl uzun yıllar boyunca yerleşiyorsa, iyileşme süreci de uzun oluyor. O süreçte tamamen yalnız kalıyorsun. İşte bu durumda 'Adsız Alkolikler' insana aidiyet duygusu sağlıyor'' diye konuştu. 
     Yaşamını nasıl değiştirip de bir daha alkole ihtiyaç duymayacağı arayışında olan alkol bağımlılarına Adsız Alkolikler'in 12 gelenek ve 12 basamaktan oluşan bir program sunduğunu söyleyen Akalın, ''Alkolizm ömür boyu sürecek biyolojik, psikolojik ve sosyal bir hastalık. Alkole dönmemek için yaşamının bazı noktalarının değişmesi lazım. Bunu nasıl değiştireceğim? Yeni bir öğreti, yeni bir bakış açısıyla ve bana destek verecek arkadaşlarımla yapacağım. Tek başıma yapabilecek durumda değilim'' dedi. 
     Adsız Alkolikler'in alkolizmin yol açtığı fiziksel ve psikolojik sorunlara çözüm önermediğinin altını çizen Ender Akalın, bu kuruluşa katılan alkoliklerin bir yandan da tıbbi tedavilerinin sürmesi gerektiğini vurguladı. Akalın, sözlerini şöyle sürdürdü: 
     ''Alkolizmden kurtulmak isteyen herkese kapılarımız açık. Kimliklerimiz kapının dışında kalır. Yıllardır tanıdığım ama soyadını bilmediğim arkadaşlarım vardır. Orada bulunma amacımız ve ortak noktamız, o programı çalışarak tekrar yaşamımızı nasıl organize ederiz ve alkole dönmeyiz. Toplumsal hiçbir şey orada konuşulmaz. Dil, din, ırk, mezhep ve siyaset bizi ilgilendirmez. Ben orada yeni gelen kişiye yardım ederken özünde kendime yardım etmiş oluyorum. İyi yoldaki her ilerleyiş, beni mutlu kılıyor ve hastalığımı fark etmemi sağlıyor. Ben en dipleri yaşadım. Hiçbir insanın benim kadar dipleri görmesi gerekmiyor. Alkol kullanmaya devam ederse, benim çektiklerimi çekeceğini anlamalı.'' 
     Adsız Alkoliklere katılmak isteyenlerin http://www.adsizalkolikler.com internet sitesine girdiğinde Türkiye genelindeki grupların irtibat telefonlarına ulaşabileceğini hatırlatan Akalın, orayı arayan, 'Adsız Alkolikler' grubuna gelen kişinin adını, işini söylemek zorunda olmadığını, kimseden de telefon numarası dahi istenmediğini bildirdi. 
     27 kez hastanede yatarak tedavi gördükten sonra alkol ve kumar bağımlılığından kurtulan, 12 yıldır da bu bağımlılıklardan uzak Adsız Alkolikler kuruluşunda deneyimli ve uzun süredir bağımlılıklarından uzak kalmayı başarmış bir kişi olarak yeni gelenlere destek olmaya çalıştığını vurgulayan Ender Akalın, kumar bağımlılarına da yol gösterici olmak amacıyla Türkiye genelinde 'Adsız Kumarbazlar'ı oluşturmaya çalıştığını sözlerine ekledi. (AA)
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi