Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kefir nedir ve nasıl yapılır?
#1
Sağlıklı bir yaşam sürmek herkesin sahip olmak istediği bir şey. Sağlıklı bir yaşam için hazırlanan kitaplar, dergiler, vitamin ve benzeri ürünler var. Parasal olarak refaha kavuşan bireylerin ikinci olarak halletmek istedikleri problemlerin başında sağlık geliyor. Öyle ki her yıl sağlıklı bir yaşam adına milyonlarca dolar harcanıyor.

Peki gerçekten de sağlıklı bir yaşam için gerçektende bu kitapları, dergileri ve ürünleri almak zorunda mıyız?

Aslına bakarsanız uzmanlar sağlıklı bir yaşamın için yapılması gerekenleri birer birer söylüyorlar ve sağlıklı bir yaşam basit birkaç kurala sadık kalarak hiçte uzağınızda değil. Bu kuralların başında stresten uzak durmak ve spor yapmak geliyor.

Sporun yanı sıra uzmanların önerdiği bir diğer sağlık kaynağı ise kefir içmek. Evinizde kendi kendinize tıpkı yoğurt mayalar gibi mayalayabileceğiniz kefir tam bir sağlık deposu. Kefiri sağlık bir yaşam için olmazsa olmaz kılan nedenlerin başında içinde bulunan probiyotik (faydalı bağırsak mikropları) bakteriler. Faydalı bağırsak mikropları yani probiyotikler çeşitli yararları yanında dış ortamdan gelen zehirli maddelerin kana geçmesini engelleyen koruyucu bir bağırsak tabakası da oluşturuyorlar. Bu nedenle kefirin kanseri önlediği yönünde ciddi bir inançta var. Bunun yanı sıra su yerine kefir tüketen Kafkas Türkleri’nin de uzun yaşamaları ve kanser vakalarına nadiren rastlanması sık sık kefir içmelerine bağlanıyor.

Kefirin faydaları uzmanlara göre saymakla bitmiyor. Antibiyotik etkisi, sindirimi kolaylaştırması, böbrek taşlarına iyi gelmesi, aknelere karşı iyi gelmesi, kefirin saçları canlandırması gibi bir çok faydası bulunuyor.

Yapımı da oldukça basit olan kefir, günlük süte eklenen kefir tohumlarından yapılıyor. 24 ya da 48 saat mayalayarak yapabileceğiniz kefiri eğer ekşi içmek istemiyorsanız 24 saat yok ekşi olsun istiyorsanız 48 saat mayalamanız gerekiyor.

Kefir ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de kefirin içinde bulundurduğu eser miktardaki alkolden ötürü İslam dinine göre haram olup olmadığı. Konuyla ilgili olarak ilahiyatın kefirin içki içmek ve alem yapmak için içilmediği gibi içinde yer alan eser miktarda alkolün insanı sarhoş etmeye yetmeyeceği için dinen içiminde her hangi bir sakınca görülmediği yönünde açıklaması bulunuyor.

Sağlıklı bir yaşam için kefir tüketimini günlük alışkanlıklarınız arasına almanızı öneriyoruz.
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi