Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaz tüyü mont seçimi
#1
Sırt çantamızda bütün yükümüzü taşıyıp gerçekleştirdiğimiz günaşırı trekking faaliyetlerinde uyku tulumunda hafiflik en önemli kriterdir. Fakat ailece gittiğimiz, araçla ulaşım sağladığımız veya ana kamp olarak kullandığımız sabit noktalarda ağırlıktan çok konfor ön plandadır. Bugünkü yazımızda uyku tulumu çeşitlerini inceliyor, doğru seçim yapmanız için objektif olarak değerlendiriyoruz.
Kamp için uygun uyku tulumları geniş, yumuşak, rahat ve aynı zamanda uygun maliyetlidirler. Uygun maliyet ancak dolgu malzemesinin sentetik oluşu ile mümkün olur. Sentetik uyku tulumlarının en büyük avantajları uygun maliyet ve ıslansa dahi ısıtmaya devam etmeleridir.

Extreme faaliyetlerde kullanılan uyku tulumları hafif, ufak ve çok iyi ısı değerlerine sahip olmalıdırlar. Bu nedenlerden maliyetleri oldukça yüksektir. Maliyeti yükselten en büyük etken dolgu malzemesi olarak kaz tüyü kullanılmasından kaynaklanır.Ama kaz tüyü mont günümüzde en çok kullanılan mont arasındadır.
Hiçbir tulum sizi kendiliğinden ısıtmaz. Isınmanızı sağlayan kendi vücut ısınızdır. Basitçe anlatmak gerekirse, tulumlar vücut ısınızla ısıttığınız tulumun içindeki havanın dışarı kaçmasını engeller ve böylece ısınmanızı sağlarlar.
Üst limit (Upper limit) : Standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değeri belirtilir. Bu değerde başlık ve fermuar açık, kollar dışarıda olduğu varsayılır.
Konfor (Comfort) : Relaks olmuş bir pozisyonda, standart bir kadının rahat bir biçimde uyuyabileceği ısı değeri ifade edilir.
Düşük Limit (Lower limit) : Kıvrılmış bir pozisyonda, standart bir erkeğin 8 saat boyunca uyanmadan uyuyabileceği ısı değeri ifade edilir.
Extreme : Standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan barınabileceği ısı değeri ifade edilir. (Soğukta donma görülebilir)
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi