Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'Karne günü hesaplaşma günü değildir'
#1

Google Reklamları


[Resim: 60233.jpg]
Yarıyıl tatile bir gün kala açıklamada bulunan Psikolog Selman Mumcu, karne günü anne babaların çocuklarıyla hesaplaşma günü olmadığını söyledi.

“ Karne çocukların sadece bir dönem boyunca sorumlu oldukları derslere dair akademik başarılarını gösterir. Karne öğrencilerin tamamen iyi ya da kötü olduklarını göstermez ve bir kişilik ölçeği değildir.” Diyen Mumcu; “Karne ile başlayan Yarıyıl tatili öğretmen ve öğrenciler için soluk alma, dinlenme dönemidir. Yarıyıl tatilinde asıl amaç öğrencilere kendini değerlendirme ve eksiklerini giderme fırsatı sunmaktır. Aynı zamanda anne babalar için de çocuklarının mevcut durumlarını görmeleri açısından son derece önemlidir. Ancak öncelikle anne babaların başarısız karne karşısında çocuklarına verecekleri tepkilere özen göstermeleri gerekmektedir. Karne gününde gösterilen abartılı tepkiler, ağır cezalandırmalar, yıkıcı ve aşağılayıcı ifadelerle duygusal istismar benlik saygısında ciddi yıkımlara yol açabilir. Üstüne basa basa tekrarlıyorum: Karne günü anne babaların çocuklarıyla hesaplaşma günü değildir. Eğer hesaplaşma olacaksa anne babalar kendileriyle hesaplaşmalı. Dönem boyunca çocuğunun başarısını takip edip etmediği ve gerekli önlemleri alıp almadığı iyi bir hesaplaşma konusu olabilir.”

Anne babalar için birkaç öneri

Okulda çocuğu olan anne babalara seslenen PsikologSelman Mumcu; “Çocuklarınızın başarısızoldukları dersler için hep birlikte çözüm üretin. Çocuklarınızın sorumluluk bilincinin gelişmesi için, karar alma sürecine çocuğunuzu da dahil edin. Çocuğunuzla birlikte üreteceğiniz çözümler, tatil sonrası çocuğunuzun derslerine motivasyonuna olumlu katkı sağlayacaktır. Çocukların tatilde dönemin yorgunluğunu üzerlerinden atmaları, beden ve zihinlerinin dinlenmesi ve rahatlaması gerekir. Bundan dolayı tatil programınıza çocuğunuzun zevk alacağı eğlenceli etkinlikleri ekleyiniz. Zararsız televizyon programlarının izlenmesi, arkadaşlarla bir araya gelip ortak Oyunlar oynanması, akraba ziyareti, hobilere daha çok zaman ayrılması, geziler söz konusu etkinliklerin başlıcalarıdır.” İfadesini kullanarak yarıyıl tatilde yapılacakları şöyle sıraladı;

Çocuğunuzun konu eksiği varsa ve çocuğunuz başarısızlık korkusu yaşıyorsa bu tatilde önceliği eksik konuları tamamlamaya ayırmalıdır.

Yarıyıl tatili kitap okumanın keyfini yaşamaları açısından bulunmaz bir fırsattır. Çocuğun kendini geliştirmesini sağlayacak en önemli etkinlik kitap okumaktır. Bu nedenle kitap okumak, bir tatil programının olmazsa olmazıdır.

Çocuğunuzu her şeye rağmen koşulsuz sevdiğinizi ve ona güvendiğinizi yarıyıl tatilinde bir kez daha hissettirin. Çocuklarınızla birlikte vakit geçirin ve karne notu ne olursa olsun ihtiyaç duyduğu her an yanında olacağınızın güvencesini verin.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi