Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karbonhidratlar
#1
Karbonhidrat Nedir? Karbonhidrat, hem canlının yapısına katılan hem de enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşiklerin genel adıdır.

Vücudumuz bütün besinlerden farklı oranlarda enerji elde etmektedir. Bununla birlikte, enerji ihtiyacımızı karşılayan en temel besin maddesi karbonhidratlardır. 1 gram karbonhidrattan 4 kalori enerji elde edilir. Normal günlük enerji ihtiyacının ortalama %55-65'i karbonhidratlardan sağlanmaktadır. Zaten besinlerin içerisinde bulunan besin öğelerinin başında karbonhidratlar gelir.

En çok bilinenlen karbonhidratlar nişasta, glikoz, fruktoz, laktoz ve sakkaroz olarak sayılabilir. Karbonhidratlar çok hızlı bir şekilde sindirilip kana karışabilir ve vücudun enerji ihtiyacını karşılar.

Karbonhidratlar vücudun birinci enerji kaynağı olmakla birlikte tek enerji kaynağı değildir. Vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde etmek için alması gereken karbonhidrat miktarını alamadığı takdirde, enerji ihtiyacını karşılamak için proteinleri kullanmaya başlar. Bu ise istenen bir durum değildir. Ayrıca, karbonhidratlar vücudun su ve elekrolit dengesini sağlamada ve bağırsakları çalıştırmakta da etkilidir. Bu nedenle, yeterli miktarda karbonhidratça zengin besin tüketmek önemlidir.

Karbonhidrat açısından zengin olan başlıca besinler şunlardır: Ekmek, makarna gibi unlu mamuller, tahıllar, şekerler, patates, baklagiller, muz, elma
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi