Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalp Masajıyla Hayata Döndü
#1

Google Reklamları


[Resim: 14.12.2011-01.58.23__masah.jpg]
İzmit'te çalıştığı işyerinde kalbindeki ritm bozukluğu nedeniyle bayılarak yere yığılan ve özel hastaneye götürülen 24 yaşındaki Umut Can Dede'nin burada tamamen Duran kalbi elektro şok, yapay solunum ve ilaç uygulaması ile normalde bu tür vakalarda en fazla 45 dakika kalp masajı yapılırken ona yaklaşık 80 dakika masaj yapılarak yeniden tamamen çalışır hale getirildi. Hastaya müdehale eden Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Naim Çelik, hastaya müdahelede her adımda ilerleme kaydettiklerini görünce kalp masajına devam ettiklerini ve hastanın 80 dakika sonra kalp ritmi ve solunumu yerine geldiğinde kalp masajını bıraktıklarını söyledi.

80 DAKİKA KALP MASAJI
İzmit Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü'nde çalışan ve işyerinde kalbindeki ritm bozukluğu nedeniyle bir anda yere yığılan Umut Can Dede, kent merkezinde bulunan özel bir hastaneye getirildi. Burada kalbinin ve solunumunun durduğu anlaşılan gence yoğun bakım ünitesinde müdahaleye başlandı. Duran kalbi önce elektroşokla çalıştırılan Umut Can Dede'ye hemen ardından yapay solunum ve ilaç uygulaması yapıldı. Kalbin yeniden durmaması ve ritmin de normale dönmesi için başlanan kalp masajı 80 dakika devam etti. Dr. Naim Çelik müdahale sırasında kalp damar, beyin ve akciger canlandırması (KPSR) uygulaması yapıldığını, solunum ve kalp ritminde pozitif ilerleme kaydedilince 80 dakika sonra kalp masajına son verildiğini belirterek hastanın bir nevi mucizeyle yeniden yaşama döndüğünü belirtti. Hastanenin Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Naim Çelik şöyle devam etti:

“BİR MUCİZE GERÇEKLEŞTİ”
"Kalbin çalışmadığını, beyin fonksiyonlarının olmadığı gördük. Önce solunum yolu sağlandı. Kalp damar, beyin ve akciğer canlandırması uyguladık. Yaklaşık 80 dakika boyunca kalp masajı yaptık. Her adımdan sonra bir ilerleme kaydettiğimiz gördük. O bulgulara göre başarılı olduğumuzu görünce bırakmadık. Hasta ilk geldiğinde göz bebekleri büyüktü müdahaleye devam edince normale döndüğünü gördük. Daha sonra solunumu yerine geldi. Bunun sonucunda da hasta yeniden hayata döndürüldü. Şuanda hastanın şuuru tamamen açık. Beyninde herhangi bir hasar oluşmadı. Kalbi, akciğeri normal bir şekilde. Bir mucize gerçekleşti."

YENİDEN HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ
Hastanın 9 gün önce sabah erken saatlerinde hastaneye baygın bir şekilde getirildiğini söyleyen Acil Servis hekimi ve hastane başhekimi Erhan Uysal, şöyle dedi:"Hasta getirildiğinde solunum ve kalp ritmi yoktu. Yoğum bakım direktörlüğü başkanlığında ekibimiz müdahelede bulundu. Normal standartlara göre 45 dakika kalp masajını geçmezsiniz. Fakat hastanın belirtileri pozitif olduğu için süre uzatılarak 80 dakika boyunca kalp masajı yapıldı. Kalp ritmi ve solunum yerine gelince hastayı hayata yeniden döndürdüğümüzü anladık. Yoğun bakım ünitesinden hastamız çıktı. Serviste 3-4 gün daha kontrolleri devam ettikten sonra taburcu edeceğiz." diye konuştu

HATIRLAMIYOR
İşyerinde baygınlık geçirdikten sonra birşey hatırlamadığını söyleyen Umut Can Dede ise gözlerini açtığında kendini hastane odasında bulduğunu ve vucut fonksiyonlarının normal çalıştığını söyledi. Dede, "Bayıldıktan sonra mesai arkadaşlarım beni hastaneye getirmiş. Hiç birşey hatırlamıyorum. Şu anda kendimi iyi hissediyorum. Herhangi bir sağlık sorunum yok. Taburcu olacağım günü bekliyorum" diye konuştu.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi