Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İZMİT BELEDİYESİ’NE YARGIDAN DARBE
#1

Google Reklamları


[Resim: 654izmit_belediyes_yargid.jpg]
Eğlence mekanlarının vergisini meclis kararıyla yükselten İzmit Belediyesi’ne mahkemeden ders niteliğinde karar çıktı. Mahkeme, ‘Verginin alt ve üst sınırını Bakanlar Kurulu belirler’ diyerek yürütmeyi durdurma kararı verdi

İzmit Belediye Başkanlığı'nın geçtiğimiz yıl 6 Aralık tarihinde aldığı belediye meclisi kararı ile 2011'de günlük 17 TL olan alkollü eğlence mekanlarının vergisini günlük 18 TL'ye çıkardı. Karar mekan sahiplerine tebliğ edildiğinde adeta isyan eden işletmeciler, belediyenin aldığı vergi oranını yüksek buldu ve hakkını mahkemede arama yolunu seçti. Baronun genç avukatlarından Andaç Pakdil ve Yasemin Bülbül davayı üstlendi ve Kocaeli 1. Vergi Mahkemesi'nde İzmit Belediyesi'ne dava açıldı. Davada eğlence vergisi tahakkukunun fahiş olduğu, meclis kararının maksadının kamu yararı olması gerektiği halde, siyasi amaçlarla vergi miktarı yükseltilerek küçük çaplı işletmelerin işlemez hale getirildiği belirtildi.

VERGİYİ SADECE BAKANLAR KURULU BELİRLER

Fuar içerisinde bulunan lunapark işletmesinin aylık 178 TL alınmasına rağmen, içkili işletmelerden 540 TL aylık vergi alınmasının kamu yararı ilkesine aykırı olduğunu da savunan davacı taraf, vergilendirmede eşitlik ilkesine de aykırı hareket edildiğini vurguladı. Yaklaşık üç ay süren dava süreci sonrasında mahkeme heyeti İzmit Belediyesi'ne dava açan işletme sahiplerini haklı buldu. Söz konusu mahkeme kararında, "Anayasa Mahkemesi'nin verginin kanunlarla belirlenen alt ve üst sınırlarında değişiklik yapma yetkisi Anayasa'nın 73. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu'na tanındığından, belediye meclislerine böyle bir yetki verilmesi anayasaya aykırıdır. Belediye meclisi kararının hukuki bir temeli kalmamıştır" denildi.

HUKUKİ OLARAK AĞIR SONUÇLAR DOĞURUR

Öte yandan İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen vergi tarifesine göre vergi hesaplanamayacağı ortaya konarak, "Kararda belirtilen tarifeye göre vergi hesaplanamayacağı, hesaplanan verginin de hukuki bir temelinin olmadığı, Anayasaya aykırı bir hükmün, yürürlüğü devam etse dahi olaylara uygulanamayacağı, yasal temeli olmayan meclis kararının açıkça hukuka aykırı olduğu, kararın uygulanmasının hukuk devleti açısından, hukuki olarak ağır sonuçlar doğurabileceği"nin altı önemle çizildi. Mahkeme heyetinin oybirliği ile 6 Temmuz günü aldığı karara göre, yürütmenin teminat aranmaksızın durdurulmasına karar verildi. Alınan karara göre İzmit Belediyesi'nin aldığı ve belirledği vergi oranları ileriye ve geriye dönük olarak tüm vergilendirmeleri iptal olmuş oldu.
Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  İZMİT BELEDİYESİ’NİN NCİTY’DE İHMALİ VAR D8-KGT 0 1,655 19.01.2012, 06:08
Son Mesaj: D8-KGT

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi