Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzaydaş'tan kokuya bariyerli çözüm
#1

Google Reklamları


[Resim: 17.01.2012-03.23.52__izaydas.jpg]
İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç; bakteri, virüs, yosun, spor ve mantar mikroorganizmaların yaydığı kokuyu önlemek için hazırlanan Koku Bariyer Projesi’nin tamamlandığını açıkladı

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç düzenlediği kahvaltıda, basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2011 yılında gerçekleşen projeler ve çalışma koşulları hakkında bilgi veren Saraç, yeni projelerden de bahsetti. Kuruluş amacı artıkların çevreye zararını önlemek, hizmet verdiği bölgede üretimin devamlılığını ve yaşanabilir ortamları sağlamak olan İZAYDAŞ, kötü kokulara sebep olan mikroorganizmaların yaydığı kokuyu önlemek için de yeni bir proje hazırlığında. Saraç, Koku Bariyer Projesi`nin tamamlandığını, yaz aylarında koku yayılması halinde otomatik olarak devreye gireceğini ve bariyerlerin pis kokunun dışarı çıkmasını önleyeceğini açıkladı.

BÜYÜK REKOR KIRILDI
İZAYDAŞ`ın Türkiye`nin en büyük bertaraf tesisi olduğunu, tehlikeli atıkların çevreye zarar vermeden bertarafının ve elektrik enerjisi üreterek geri kazanımın sağlandığını vurgulayan Saraç, “İZAYDAŞ yönetiminin stratejisi ve çalışanların üstün gayretleri ile yapılan çalışmalar sonuçlarını vermeye başladı. Son verilere göre atık kabul etmeye başladığımız 1997`den bu yana yakma tesisimize gelen atık miktarı artışlar göstererek tüm zamanların rekoru kırıldı.

AMAÇ YARAR SAĞLAMAK
2011 yılında tesisimize gelen atık yakma miktarı artış gösterdi. Sektörde rekabet olmasına rağmen büyük bir başarıya daha imza atmış, aynı zamanda da atık üreticisi firmaların İZAYDAŞ` a olan güvenlerini gözler önüne sermiş olduk. Sanayicinin ve çevrecinin dostu İZAYDAŞ olarak aynı heyecan ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam ederken, hedefimiz kendi rekorlarımızı kırmak, ülkemize ve kentimize fayda sağlamaktır” dedi.

29 BİN 900 ATIK YAKILDI
İZAYDAŞ` ın yürüttüğü ana faaliyet konularından ve yapılan çalışmalardan bahseden Saraç, “Tesise kuruluşundan 2011 yılı sonuna kadar; 261 bin 841 ton tehlikeli atık kabul edilmiştir. 147 milyon 342 bin 800 kWh elektrik enerjisi üretilmiştir. 57 milyon 324 bin kWh ulusal sisteme verilmiş olup, kalanı tesiste tüketilmiştir. 2011 yılında yakılan atık miktarı 29 bin 900 ton, üretilen elektrik 20 milyon 733 bin kWh ve satılan 11 milyon 699 bin 740 kWh olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılında yakmaya gelen atık miktarı 33 bin 789 ton olmuştur” diye konuştu.

LOTLARA AKTARILIYOR
Düzenli depolama alanlarında, Kocaeli bölgesindeki evlerden kaynaklanan evsel atıklar ile sanayiden kaynaklı depolanabilir nitelikteki tehlikeli atıkların depolanarak bertaraf edildiğini dile getiren Saraç, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tahsis edilen alan, Solaklar Evsel ve Tehlikeli Katı Atık Düzenli Depolama Alanları olarak 1997 yılında inşa edilmiştir. Evsel atıklar için altı adet lot, tehlikeli atıklar için bir adet lot var. Düzenli depolama sahasına kabul edilen evsel ve tehlikeli atıklar, atığın cinsine göre uygun olan lottaki çalışma alanına aktarılır.

AĞAÇLANDIRMA ALANLARI
Büyükşehir Belediyesi tarafından Dilovası ilçesinde yapılan lotun da işletimi, 2007 yılı itibariyle İZAYDAŞ`a verildi. Evsel düzenli depolama alanlarında 1500 ton/gün evsel atık depolanıyor. Büyükşehir Belediyesi`nin hafriyat atık sorumluluğunu İZAYDAŞ`a devretmesiyle birlikte, Kocaeli genelinde hafriyat sahalarının işletimini de bünyemize katıldı. İZAYDAŞ, Kocaeli`nin farklı bölgelerinde yeni alanlar oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu sahalar doldurulduktan sonra ağaçlandırma ve spor alanları olarak halkın hizmetine sunulacaktır” şeklinde konuştu.

KİRLİLİK ÖNLENİYOR
Deniz atıklarından 2011 yılında elde edilen gelirin 2 milyon 920 bin 791 TL olduğunu açıklayan Saraç, “Atık toplama işlemi, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü`nden lisans almış atık alma gemileri ile yapılıyor. Toplanan atıklar, ayrıştırma işlemi sonrasında yakma tesisinde yakılıyor ve elektrik enerjisi elde ediliyor. Bu sayede gemilerden kaynaklanan kirlilik önlenmektedir. İzmit Körfezi`ne yılda yaklaşık 12 bin gemi giriş yapmaktadır. Ayrıca şirketimizde 265`i kadrolu, 102`si müteahhit olmak üzere toplam 367 çalışanımız görev yapmaktadır.

TEMEL SAĞLAMLAŞIYOR
İZAYDAŞ`ın 2010 yılı müşteri memnuniyeti oranı yüzde 80,6, 2011 yılında yapılan anket sonuçlarına göre oran yüzde 83,7 olmuştur. Kazasız rekor gün sayısı olan 466 aşıldı, 500 güne doğru gidiyoruz. Bugün itibariyle kazasız iş günü 487 olmuştur. Hayata geçirdiğimiz sosyal işler talimatı ile çalışanlarımızın sosyal hayatıyla ilgili gelişmeleri takip ederek ve duygularına ortak olarak, çalışanlarımızın motivasyonunu artırmak ve İZAYDAŞ ailesinin temellerini sağlamlaştırmak için etkinliklerimiz devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

YENİ ÜYE İZAYCAN
2012 yılında hayata geçecek olan sosyal sorumluluk projesi hakkında da bilgi veren Saraç, “Atıkların çevreye olan zararlarını anlatmak, geri dönüşüm ve çevre bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla ‘İZAYCAN` adında bir çizgi karakter oluşturuldu. Aileye yeni katılan İZAYCAN, çevreyle ilgili yaşadığı sorunları ve önerileri ilköğretim okulu öğrencilerine anlatacak. Bunun yanı sıra, düzenli depolama alanlarında oluşan metan gazında elektrik enerjisi üretimi tesisinin mart ayında tamamlanması planlanıyor” açıklamasında bulundu.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi