Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IP Adresi Resetlemek ve DNS Temizlemek
#1

Google Reklamları


İnternet bağlantımızda DNS adresleri internet sağlaycımız tarafından otomatik veya isteğe bağlı olarak getirilir. Bütün web adreslerinin DNS sunucularıda farklıdır, Biz örneğin ipsorgu.com şeklinde browserden erişmeye çalıştığımızda bu istek DNS sunucularına iletilir ve DNS sunucusu örneğimizdeki ipsorgu.com adresinin DNS adresini browsere iletir ve web sayfasına ulaşmamızı sağlar. Bütün bunlar saniyeler içinde farketmeyecek kadar hızlı şekilde yapılır.

Örneğimizde verdiğimiz gibi ipsorgu.com a yapılan bu girişte yukarıdaki aşamalar gerçekleşir. Aynı bilgisayar üzerinden yapılacak erişimlerde bu aşamalar tekrarlanmaz. Çünkü Sitenin DNS sunucu adresi alınmıştır ve bilgisayar hafızasında tutulur ve tekrar tekrar getirilmez. Bazen bu hafızadaki DNS sunucu adresleri eskir, web siteleri DNS değiştirirler veya başka şekillerde sorunlar olur.
Bu nedenlerle bazen web sitelerine erişilemez. İşte bu sorunun üstesinden gelebilmek için aşağıdaki uygulamayı yamanız yeterli olacaktır. Bilgisayarınızın DNS hafızası temizlenecek ve IP adresiniz resetlenecektir.
Başlat / Çalıştır deyip alana cmd yazıyoruz. Ms Dos komut istemi çalışıyor. Komut ekranında sırasıyla aşağıdakileri yazıp Enter (Return) deyin.

1 - ipconfig /flushdns
2 - ipconfig /release
3 - ipconfig /renew
4 - exit

DNS Resetleme İşlemi İçin Kısa Yol

Uygulamayı tekrar tekrar bu şekilde çalıştırmak yerine .bat dosyası oluşturup çift tıklama ile bütün bu işlemleri kısa bir süre içinde yapabilirsiniz.

Masaüstünde yeni bir "Metin belgesi" açın ve içerisine aşağıdaki kodu yazın.

@echo off
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
cls
echo DNS resetleme yapildi.
echo Cikis icin herhangibir tusa basin.
echo IPsorgu.com iyi gunler diler.
pause
[Resim: 507reset1.jpg]
Dosyayı farklı kaydet diyerek ismini DNS Reset.bat olarak belirleyin. Oluşan dosya eğer aşağıdaki gibi görünmüyorsa uzantısunu .txt den .bat a çevirmeyi deneyin.

DNS Reset.bat dosyası bu şekilde görünmeli
[Resim: 484reset2.jpg]
DNS Reset.bat dosyasını çift tıklayarak çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi cmd.exe açılarak DNS Resetleme işlemlerini otomatik olarak yapacaktır.
[Resim: 257reset3.jpg]
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi