Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Haber Zekeriya Öz'den yazılı açıklama
#1
[Resim: 532Zekeriya_Oz.jpg]
"22 kez yurt dışına çıktığım iddialarının asılsız çıkması halinde ise aynı erdemli davranışı bana bu tür suçlamaları yapanlardan bekliyorum" dedi.

Öz, "Yurt dışına giriş çıkış kayıtlarının devletin resmi kayıtlarında mevcut olduğu, bu bilgilerin bile kamuoyuna abartılarak ve yanlış açıklanması sadece görevimi hukuka uygun olarak yapmaya çalıştığımın ve tarafıma yöneltilen husumetin boyutunu gözler önüne sermektedir." dedi


"Hakkımdaki iddialar Sayın Başbakan tarafından açıklanmadan önce sayın Başbakan daha önce tanıdığım ve saygı duyduğum yüksek yargı mensubu iki kişiyi bana gönderdi. Bursa'da bir otelde görüştüğüm bu kişiler: 'Sayın başbakan'ın bana çok kızgı olduğunu hakkımda ağır laflar ettiğini, bir mektup yazarak kendisinden özür dilemem gerektiğini, hükümete yönelik soruşturmaların derhal durudurulmasını aksi takdirde zarar göreceğimi ve bunun sonuçlarının da çok ağır olacağını bana söylediler" dedi.

ERGENEKON GÖNDERMESİ

Öz yaptığı yazılı açıklamada, iddiaları konu olan gezinin masraflarının kendisi ve birlikte geziye katıldığı meslektaşları tarafından ödendiğini söyledi. Hakkında başlatılan incelemenin sonuçlanmadan tayininin çıkartılmasının üzerindeki baskının artacağını gösterdiğini savunan Öz, “Ümraniye’de bir gecekonduda yakalanan el bombaları üzerine başlayan Ergenekon soruşturması nedeniyle bugüne kadar şahsımın ve tüm ailemin maruz kaldığı tehditlere bugün yenilerinin eklenmesini ve bunun Ergenekon terör örgütünün ve faaliyetlerinin büyük oranda deşifre edilmesinin sağladığı huzur ortamında varlığını her geçen gün güçlendirerek sürdüren kesimlerden gelmesini aziz milletime havale ediyorum. Bu yaşananlardan sonra Ergenekon soruşturmasını yürüttüğüm sırada gerek doğrudan, gerekse dolaylı olarak şahsıma iletilen ancak yerine getirmediğim için husumet beslenen hukuka aykırı taleplerle ilgili hatıralarımı yazmaya başladığımı belirtirim” ifadelerini kullandı.ODADA POLİS KRİZİ

Öz'ün kabulü ile yaklaşık 20 gazeteci Başsavcı Vekili Öz’ün makamına geçti. Basın mensupları ile sohbete başlayan Öz’ün bu sırada telefonu çaldı. Öz telefondaki kişiye, "şu anda buradalar mı" diye sorduğu ve telefonu kapattı.

Öz, daha sonra, “Odadaki sivil polisler kim?” diye sordu. Kimseden ses çıkmaması üzerine Öz bir daha, “Polisler ellerini kaldırsın” dedi. Bunun üzerine, odadaki üç kişi elini kaldırdı. Bunun üzerine Öz, “Niye giriyorsunuz? Eskiden sadece gazeteciler gelirdi, şimdi polisler de geliyor. Giriyorsanız niye polis olduğunuzu söylemiyorsunuz?” dedi. Polislerden biri, "Şişli Güvenlik Büro'dan geliyoruz. Biz basın açıklaması olacak diye geldik” şeklinde konuştu.

BASIN AÇIKLAMASINI TAKİP EDECEKLERDİ

Odadan ayrılan 3 polisin adliyede basın açıklamalarını takip etmekle görevli olduğu anlaşıldı.

GÖREVİM GEÇİCİ

Atamasına ilişkin kendisine sorular yöneltilen Başsavcı Vekili Öz, atama tebligatının kendisine ulaştığını bildirerek, "Bakırköy’deki adliyede yarın göreve başlayacağım" dedi.

Bir gazetecinin, "Odanızı yarın mı toplayacaksınız?" sorusu üzerine Öz, “Eşyalarımı toplamaya gerek duymuyorum. Geçici bir atama olduğunu düşünüyorum. Geri geleceğim“ ifadelerini kullandı

Hakkındaki iddialara ilişkin yapacağı yazılı açıklamayı hazırladığını belirten Öz, “Bugün de bazı iddialar var. Henüz açıklamamı bitiremedim ama hazırlıyorum. Son şeklini verip size bildireceğim. Bazıları hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

Basın mensuplarının, “Bu kadar hızlı bir atama bekliyor muydunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Öz, "Ben daha hızlı bir atama bekliyordum. 1 Ocak itibarıyla atanacağımı düşünmüştüm. Önce yıpratma hareketi yaptılar, sonra zıplatma hareketi yaptılar" ifadelerini kullandı.

"TEHDİTLE FATURA ALDIKLARINI DUYDUK"

Haber yapanlar ve bu bilgileri sızdıranlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirten Öz, “Tehditle seyahat firmasından fatura aldıklarını duyduk. Bu işi kimlerin organize ettiğini çok iyi biliyorum. Ben ayın 21’inde göreve başladım. Gazetedeki belgeye göre safariye gitmişim” diye konuştu.

Adalet Bakanın kendisi hakkında soruşturmaya izin vereceğini ancak Turan Çolakkadı ve Selami Altınok ile ilgili soruşturmaya izin vermeyeceği yönündeki açıklamanın hatırlatılması üzerine Öz, “Vermesin. Doğrular ortaya çıkar” dedi.

Savcı Zekeriya Öz'ün ilerleyen saatlerde yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi