Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Haber ABD Musul'da Sivil Kıyım Yapıyor
#1
Irak’ın Musul kentine ABD uçaklarının 72 saat’te yaptığı 2 bin 483 sortinin bilançosu ağır oldu. Kanlı saldırıların olduğu bölgeye gazeteciler alınmazken 200'den fazla sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Muslim Port Haber Merkezi | Mücahit TAŞ
Irak ordusunun talebi üzerine Musul’un batısını vurduğunu açıklayan ABD Savunma Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Irak ve Suriye’de IŞİD ile mücadele koalisyonu ambalajı adı altında yürüttüğü operasyonlarda daha önce pek çok ’yanlışlıkla’ sivilleri öldürdüğünü gizlemeyen ABD’den yine bir itiraf geldi. Açıklamada sivil ölümleriyle ilgili haberlerden ‘iddia’ olarak bahsedildi. 

[Resim: original-76503f2e7b79ccbb1e31c148c3cae223.jpg]
Musul'daki Sivil Katliamlarla İlgili Skandal Savunma

ABD'nin IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay John Thomas, Musul'da 230'dan fazla sivilin katledildiği hava saldırılarını "karada savaşan güçlere verilen doğrudan desteğin parçası" sözleriyle savundu.
200'den fazla sivilin hayatını kaybettiği Musul'daki hava saldırılarını savunan sözcü, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
"Burada bağımsız bir şekilde hedef alma söz konusu değil. Bunun yakın hava desteği kapsamında icra edilen bir harekat olduğunu not etmekte fayda var. Bunlar sahada savaşan güçlere verilen doğrudan desteğin parçası. Sahadaki güçlere destek amaçlı olarak meşru askeri hedeflere ateş ediyoruz. Bize IŞİD'in ateş siperi olarak bildirilmiş bir yapıya ateş ettiğimizde, gerek o yapının tamamını veya spesifik bir kısmını hedef alırken bunu tamamen sahadaki güçlere destek olarak yapıyoruz."

[Resim: original-565681b45cfc10f36b7cc2db09d67ab3.jpg]
"Daha Fazla Bomba Atılacak”

Musul'un batı yakasının yoğun nüfuslu mahallelerine girdikçe sokak çatışmalarının şiddetleneceğini ve buna paralel olarak atılan bomba sayısının artacağını ifade eden sözcü, sivil kayıplarındaki artış konusunda kaygılarının arttığını söyledi.

"Artan sivil kayıplarını dikkate alacak şekilde ABD Musul'da angajmanında değişikliğe gidecek mi?" şeklinde bir soru üzerine Thomas, "Amerikan askerlerini Iraklı ortaklarımıza uygun şekilde olabildiğince yakın mesafede tutmak hem düşmanla mücadelede çok daha etkili olması bakımından hem de sahada ne olup bittiği konusunda ilk elden kaynağa sahip olma fırsatı vermesi bakımından önemli olacaktır." cevabını verdi.
Sözcü, bununla birlikte angajman konusunda bir değişikliğe gitmeyeceklerini, süreç ve prosedürlerin uygun olduğunu ama bu prosedürleri en doğru bir şekilde uygulamaya çalıştıklarını ifade etti.
[Resim: original-03eb47741444f6e652efc2a1ab850ead.jpg]
Bölge’de İŞİD Militanlarının Olmadığı Sivillerin Olduğu Yerler Hedef Alınıyor

Bombardımanda mahsur kalan görgü tanığının ifadesine göre "Sivillerin kaldığı bina bombalandı. 500 metre ilerde çatışma olduğu halde bir müdahale yapılmadı"

[Resim: original-3251a427f2bb410e7340eb64a2698e4d.jpg]
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi