Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gürcistan'daki tutuklular için İnterpol devrede
#1

Google Reklamları


[Resim: 61134.jpg]
Gürcistan'da, çeşitli suçlara karıştıkları iddiasıyla 22'si tutuklu, 31'i hükümlü toplam 53 Türk vatandaşının yakınlarının başvurusu üzerine harekete geçen Uluslararası Polis Teşkilatı (İnterpol), gündeme gelen komplo iddialarını araştıracak.

Mağdur Aileler Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu, Gürcistan'da son 2 yıl içinde, çoğunluğu eroin, vergi kaçakçılığı ve sahte fatura gibi farklı suçlamalarla tutuklanan Türk vatandaşlarından 39'unun bir süre önce yapılan yoğun girişimler sonrasında serbest kaldığını hatırlattı.

Gürcistan'da son zamanlarda yine tutuklamalar yaşandığını ifade eden Kaputoğlu, şöyle konuştu: "Gürcistan'da şu an 22'si tutuklu, 31'i hükümlü 53 Türk vatandaşı cezaevinde bulunuyor. Hüküm giyenlere 5 ila 25 yıl arasında ceza verilmiş. En yüksek cezayı iddiaya göre, çantasından 39 gram eroin çıktığı belirtilen Cemil Ediz 25 yıl almış. Bu vatandaşlarımız Gürcistan'daki çeşitli cezaevlerinde oldukça kötü koşullar altında tutuluyor."

Gürcistan'da hapis yatan Türklerin senaryolarının hep aynı olduğunu anlatan Kaputoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Savcıların istediği parayı ödeyemeyenler ceza alıyor, para ödeyenlere ise ceza indirimi yapılıyor. Araçlarına el konuluyor. Tuzak kurulan Türk vatandaşlarından yüksek meblağlarda para isteniyor. Parayı veren ya serbest kalıyor ya da ceza indiriminden faydalanıyor. Tutuklu yakınlarının bu iddiaları TBMM İnsan Hakları Komisyonu tarafından inceleme altına alınmıştı. Şimdi de Uluslararası Polis

Teşkilatı devreye girdi. Bizimle temasa geçen Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı mağdur ailelerin şikayetlerini anlatan dilekçeleri istedi. Bizde bu dilekçeleri ulaştırdık. Onlarda Gürcistan İnterpol'ü ile temasa geçerek özellikle komplo iddialarını araştıracaklar."
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi