Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÖLCÜK DENİZEVLER ÇALIŞMA SAHASI OLACAK
#1

Google Reklamları


[Resim: 22.02.2012-09.32.42__deniz.jpg]
Gölcük Belediyesi İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hasan Özer, 12 yıldır çözülemeyen Denizevler sorununda ciddi yol katedildiğini söyledi. Afete maruz bölge statüsünden çıkan bölge, çalışma sahası olarak kullanılacak
Gölcük`te 17 Ağustos Marmara Depremi`nde fay hattı üzerinde olduğu için yarım metre çöken Denizevler Mahallesi`nin sakinleri, sağlam olduğunu iddia ettikleri evlerini terk etmedi. Boşaltılan bazı daireleri mesken edinen evsizler, vatandaşların korkulu rüyası oldu. Denizevler`de yaşanan sorun, depremden sonra ‘çözülemeyen` sorunların başını çekti. Denizevler, 11 yıl boyunca afete maruz bölge statüsünde kaldı. Yetkililer yıllarca çözüm üretmek adına birçok şey denedi ancak sonuç alınamadı. Hatta Denizevler sakinlerinin bir bölümü, ulaşım sıkıntısını da katarak tüm sorunlara tepki gösterip mahalleyi satılığa çıkarmıştı.

YIKIMI DURDURULMUŞTU
11 yıl sonra bölge için bir araya gelen yetkililerin aldıkları karar neticesinde bölge afete bağlı olmaktan çıkarılmış, soruna kısmen çözüm getirilmişti. Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nün zeminin ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle boşaltılması yönünde verdiği kararı, vatandaşlar yargıya başvurarak durdurdu. Aradan geçen onca yıla rağmen Denizevler Mahallesi`yle ilgili sorular şimdilik kısmen cevap buluyor. Mahallede bulunan 173 hak sahibinden 94'ü kalıcı konut aldı. Terk edilen evler de mahkeme sürecinden dolayı yıkılamadı. Yıkılmayan evleri mesken edinen hırsız, sarhoş ve madde bağımlıları, mahalle sakinlerini canından bezdirdi.

SANAYİ BÖLGESİ OLMAYACAK
Ciddi paralar harcanarak hazırlanan Gölcük Denizevler Sahil Projesi, bölgenin bu ucube halinden ötürü beklenen ilgiyi görmüyor. Kavaklı Sahili`nin depremden önce en güzel yeri olan Denizevler, 12 yıldır şeytanın bacağını kıramadı. Bir çok sıkıntıyla kördüğüm olan Denizevler`le ilgili olarak konuşan Gölcük Belediyesi İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hasan Özer, bölgenin çalışma sahası olarak kullanılacağını söyledi. Özer, afet bölgesi kararından çıkan bölgenin tek katlı prefabrik konut izninin olduğunu ve alanın sanayi bölgesine dönüştürülmeden ticari alan olarak değerlendirileceğini ifade etti.

İMAR ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Özer, “Fonksiyon ne olacak, emsal ne olacak, yapı yüksekliği ne olacak? Binların netliğinden ziyade çalışmalar sürüyor. Süreç devam ediyor. Net olan şey, zemine göre imarlaşma. Kararda, konut olmayacak yazıyor. Sanayi alanı olacağını sanmıyorum, yani burada çalışma alanları kurulmuş olacak” dedi. 200 hektarlık bir alanı kapsayan Denizevler bölgesiyle ilgili imar çalışmaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde sürüyor. Bölgeyle ilgili 1/5 binlik imar palanları çıkarıldı. Mahallede bulunan hak sahiplerinden kalıcı konutlara yerleşmeyen vatandaş ise evlerinden çıkmama konusunda oldukça kararlı.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi