Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FIRINCILAR EKMEĞİ MASAYA YATIRDI
#1

Google Reklamları


[Resim: 01.04.2012-05.19.21__ff.jpg]
Kartepeli Fırıncılara 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak ekmek tebliği anlatıldı, 'Tuz oranlarına, üretim ve satış koşullarına uyun. Ekmeği ambalajlı satın' denildi

Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Kocaeli Fırıncılar Odası işbirliğiyle İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından Kartepeli fırıncılara ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği hakkında bilgi verildi. Likarba Vakfıkebir Taş Fırını Karadeniz Sofrası`nda düzenlenen toplantıya Kartepeli 37 fırıncı katıldı.

HERKES KATILDI
Toplantıya; Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Filiz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mustafa Demirbaş, Kartepe İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan Kan, Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürü Selman Çelik, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Mühendisi Uğur Değer katıldı.

TUZ ORANI DEĞİŞTİ
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Demirbaş, temmuz ayına kadar uyum süresi olan ekmek ve ekmek çeşitleri tebliğiyle yeniden belirlenen tuz oranlarına uyulması gerektiğini hatırlattı. Gıda Mühendisi Uğur Değer de ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretim, dağıtım ve satış koşullarında değişiklik yapıldığını söyledi.

AMBALAJLI SATIŞ
Değer, “Ekmek, kepekli ekmek, buğday ekmeği, tam buğday ekmeği, ekşi hamur ekmekleri ambalajsız satılabilecek. Ancak satış koşullarında köklü değişiklikler yapıldı. Bu grup haricinde kalanlar 1 Temmuz tarihinden itibaren mutlak suretle ambalajlı satılacak” ifadelerini kullandı, ardından fırıncıların sorunları konuşuldu.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi