Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facebook’un Yükselişi!
#1
[Resim: 509facebook.jpg]

Sosyal paylaşım sitelerinin en etkililerinden olan Facebook’u ele alacağız bu yazımızda. Tabii ki Facebook’un nasıl kullanıldığına değinmeyeceğiz, bu sosyal paylaşım platformuna üye olmayanlar dahi Facebook’un nasıl kullanıldığına dair fikir sahibi artık günümüzde.

2004 yılının hemen başlarında üniversite öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Önceleri sadece Harvard öğrencileri için kurulan bu site, akabinde genişleyerek önce Boston civarındaki okulları içine aldı. Boston civarındaki okulların Facebook’a dâhil olmasının ardından büyük şirketler ve nihayetinde bir yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bütün okullar Facebook’taki yerini almıştı.

Müthiş bir hızla büyüyen ve genişleyen Facebook, kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına almayı başardı. Alexa istatistik şirketinin verileri, 2010 yılı sonunda Facebook’un dünyada en fazla girilen 2. site konumuna yükseldiğini bildirdi. 2010 yılı Kasım ayı itibariyle ülkemizde ise en çok ziyaret edilen 5. Site konumundaydı Facebook. Bu tarihten sonra da gelişimini hızla sürdürdü tabii ki. Günümüzde 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmak üzere olan Facebook artık devasa bir şirket. Dünya üzerindeki her 7 kişiden birinin üyesi olduğu Facebook’un hisseleri uzun zamandır borsada işlem görmekte.

Google, Yahoo gibi devler bu sosyal iletişim “markasını” almak için teklif üzerine teklif yapmışlar, ancak başarılı olamamışlardır. Sadece halka açık hisselerini satın almakla yetinmek zorunda kalmışlardır.

Son günlerde Twitter, Facebook’un tahtını sallamaya çalışsa da kullanıcıların ilk gözdesi halen popülerliğini koruyor. Bakalım gelecek bize ne gösterecek…
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi