Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erenkaya camisini açtı şimdi de okul sözü verdi
#1

Google Reklamları


[Resim: 30.12.2011-04.41.01__cami.jpg]CHP eski milletvekili Hikmet Erenkaya’nın doğduğu ve okuduğu Mandıra Köyü’nde yaptırıp, rahmetli babası hacı Cemal Erenkaya’nın ismini verdiği camii, törenle açıldı. Erenkaya şimdi de okul sözü verdi.


CHP eski milletvekili ve eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya`nın inşaatına 11 ay önce başladığı İzmit Merkeze bağlı kendi köyü olan Mandıra`da yaptığı bin kişilik cami, düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. Cuma namazıyla birlikte açılışı yapılan camiye Yassı Bağ Divanı Mandıra Köyü Erenkaya`nın merhum babası Hacı Cemal Erenkaya`nın adını verdi. Seka Camii imamı Serkan Uçar`ın Kuran-ı Kerim tilaveti okumasıyla başlayan törende konuşan Erenkaya, katılımcılara teşekkür ederek, oğlu Ulaş`ın da köye okul yapacağı sözünü verdi. Erenkaya, “Ölürsem köyüme okulu da oğlum Ulaş yapacak” dedi.

400 BİN TL`YE MAL OLDU
Hikmet Erekaya`nın doğduğu ve ilkokulu okuduğu Mandıra Köyü 42 haneden oluşuyor ama cami aynı anda bin kişinin ibadet edebileceği büyüklükte yapıldı. 400 bin TL`ye mal edilen Hacı Cemal Erenkaya Camii bin 500 metrekare alan içinde 750 metrekare kapalı alanda yapıldı. Köyün merkezinde yapılan caminin çevre düzenleme çalışması da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Caminin minaresi açılış törenine yetişemediği için sonradan tamamlanacak.

KATILIM YÜKSEK OLDU
Katılımın yüksek olduğu açılış törenine; vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, il müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, eski il başkanı Cengiz Sarıbay, İzmit ilçe başkanı Ömer Hazer, Derince ilçe başkanı Hakan Savaş, Kartepe ilçe başkanı Bülent Sarı, CHP`li İl Genel Meclis üyeleri, DP İl Başkanı Sinan Saral, SP İl Başkanı Ahmet Kul, CHP`liler ve köylüler katıldı.

ANNEM BU GÜNÜ GÖREMEDİ
Açılışta konuşma yapan Erenkaya, caminin yapılmasında kendisine destek olan Büyükşehir ve İzmit Belediyesi, köy muhtarı, köy derneği ve bazı sivil toplum örgütlerine teşekkür etti. Erenkaya, “Bugün benim en mutlu günüm. Ben öldükten sonra oğlum Ulaş`da bu köyde okul yapacak. Annem bu caminin bitirilmesini ve içinde namaz kılınmasını çok istiyordu. Ömrü yetmedi ama ruhu burada. Caminin yapımında ailem, eşim, kardeşlerim hepimiz katkımızı koyduk. Bugün manevi olarak doruğa ulaştığım gündür. İnsanlar eserler bırakınca daha çok mutlu oluyor” dedi.

BAŞKANDAN İKİ RİCAM VAR
Erenkaya, “Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, desteğini hiç esirgemedi. Kendisine herkesin huzurunda teşekkür ediyorum. Başkanımdan iki ricam daha olacak. Yaptığım caminin imamı Ömer Altıntaş, genç ve yakışıklı. Bekâr ve evlilik hazırlığı yapıyor. Ben de katkı koyarak kedisine burada bir lojman yapalım diyorum. İkinci ricam ise, köyümüzün hemen alt tarafında bulunan ve İzmit`e daha yakın olan eski yolun bir an önce açılmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

ESER BIRAKAN GÜZEL ANILIR
Erenkaya`dan sonra konuşan Karaosmanoğlu, köyüne cami yaparak çok önemli bir eser bırakan Erenkaya`ya teşekkür etti. Eser bırakanların her zaman güzel alınacağını söyleyen Karaosmanoğlu, “Köylerimiz artık gelişiyor. Büyükşehir olarak köylerimizin tamamını imara açtık. Artık nerede ne yapılacağına ve nasıl yapılacağına biz karar veriyoruz. Artık hatır gönül işlerine girip kuralları çiğnemiyoruz. Güzel şeyler yapıldığı zaman her şey güzel ve sağlam oluyor” ifadesini kullandı.

VEFA BORCUNU ÖDEDİ
Vali Topaca, Erenkaya`yı vali olmadan önce tanıdığını ve çok iyi dost olduklarını söyledi. Topaca, “Erenkaya, yaşarken geride eser bırakmak için çok önemli bir görevi yerine getirdi. Vefa borcunu ödedi. Camiler Allah`ın evleridir. Güzel olmalıdır, şık olmalıdır. Erenkaya güzel bir eser yaptı. Camilerimiz özel olduğu için örnek olmalıdır. Artık herhangi bir köye cami yapıldığı ve bizden imam istenildiği zaman önce caminin projesini, imar durumlarını istiyoruz. Herkes istediği ve bildiği gibi cami yapamayacak” diye konuştu.

YAN YANA SAF TUTTULAR
Törende vali Topaca, cami yapımında katkıları bulunan İbrahim Karaosmanoğlu, Mehmet Sönmezoğlu, Nevzat Doğan ve Hikmet Erenkaya`ya plâketlerini verdi. Protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesinin ardından ilk Cuma namazıyla birlikte cami resmen açıldı. Ercan Topaca, İbrahim Karaosmanoğlu, Hikmet Erenkaya, Nevzat Doğan ve protokolün tamamı yan yana saf tutarak cuma namazını birlikte kıldı. Namazın ardından konuklara pide, lokma, tavuklu pilav ve ayran ikram edildi.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi