Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dev ihalede teklif veren yok
#1
Shocked 

Google Reklamları


[Resim: 132620088690949334.jpg]İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün de içinde bulunduğu,ihaleye teklif gelmedi.
[Resim: 132620080698949857.jpg]
KARAR ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NIN"

İhale Komisyonu Başkanı İhsan Akbıyık: Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesine teklif gelmedi. Bundan sonraki sürece Ulaştırma Bakanlığı karar verecek"


BİNALİ YILDIRIM'DAN JET YANIT

Sabah saatlerinde Reuters'tan, 'Finansman sıkıntısı nedeniyle 3. Köprü ihalesine teklif gemeyebilir' yönündeki haberlerin sorulduğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım jet yanıt vermişti.


"ERTELEME YOK" DEMİŞTİ

Bakan Yıldırım, 3. Köprü ihalesine ilişkin bir ertelemenin söz konusu olmadığını belirterek, ''Bugün teklif geldi, geldi. Değerlendiririz, karar veririz. Teklif gelmese de bir şey değişmez. Yine karar veririz, ikinci planımızı devreye sokarız'' dedi. Yıldırım, Microsoft Türkiye'nin öncülüğünde, Garanti Bankasının desteğiyle açılacak ''Açık Akademi''ye ilişkin düzenlenen basın toplantısı sonrasında gazetecilerin İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. Köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyol projesi ihalesine ilişkin sorularını yanıtladı.

İhaleyle ilgili dosya alanların çok olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Bugün teklif verilecek. Kim verecek? Ben de sizin gibiyim. İstiareye yatacak değilim. Teklifler önümüze gelecek. Teklif geldi, geldi, ne ala... Gelmezse ne yapacağız? Oturup kara kara düşünecek değiliz. Kararımızı verip, yolumuza devam edeceğiz'' diye konuştu.

Projenin çift katlı mı tek katlı mı olacağı yönündeki soruya Yıldırım, ''Proje tanımı yok. Projenin çift katlı, tek katlı olması diye bizim bir ön kabulümüz yok. Bizim şartımız şudur; yapılacak köprüden hem karayolu araçları geçecek, hem demiryolu araçları geçecek. Dünyada çift katlı da var, aynı işi tek katta çözen projeler de var'' yanıtını verdi.


"İKİNCİ PLANI DEVREYE SOKARIZ"

Erteleme olup olmayacağı sorusu üzerine de Yıldırım, ''Erteleme söz konusu değil. Bugün teklif geldi, geldi. Değerlendiririz, karar veririz. Teklif gelmese de bir şey değişmez. Yine karar veririz, ikinci planımızı devreye sokarız'' şeklinde konuştu.
"TÜRKİYE'DE KRİZ OLMADI DİYE KRİZE GİRENLER OLABİLİR"

Bakan Yıldırım, ''ihaleye girecek firmaların finansman bulmakta zorlanacağı'' yönündeki bir soru üzerine ise şunları kaydetti: ''Krizin ilacı yatırım. Biz 2008 krizinde de bunu söyledik, 2009'da bunu söyledik. Şimdi de Türkiye'de yaşanan bir kriz yok. Avrupa'da belirginleşmiş bir durgunluk var, bir kriz var. Bunun için AB'nin önde gelen ülkeleri tedbir almaya çalışıyor. Allah'a şükür Türkiye finansal sistemi çok güçlü. Bir kriz riskiyle karşı karşıya değil. Olsa olsa 'Türkiye'de niye kriz olmadı' diye krize girenler olabilir. Onlar da kusura bakmasın... Türkiye, krizlerle başa çıkmasını bilen bir ülkedir. Bunu son 9 yıl boyunca gösterdi, bundan sonra da göstermeye devam edecektir.''
REUTERS HAKLI ÇIKTI

Reuters'a bilgi veren üst düzey bir şirket yetkilisi, "Avrupa'da devam eden kriz, ABD'nin krizden çıkma çabaları, Çin ve Japonya'daki zorluklar bu proje için finansman bulmayı zorlaştırıyor. Şartnamede bir sorun yok ancak finansman bulmak konusunda zaman sıkıntısı var. İhaleye diğer şirketlerden de teklif gelmesini beklemiyoruz" demişti.
TEKLİF VERMEYECEKLERİNİ AÇIKLADILAR

Şartname alan şirketlerden Rus Moskovsky Metrostroy, Astaldi, STFA, Varyap ve Cengiz İnşaat bugün yapılacak ihalede projeye finansman bulmaktaki zorluklar nedeniyle teklif vermeyeceklerini sabah saatlerinde açıklamışlardı.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi