Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çek yasasını bekleyenlere müjde
#1

Google Reklamları


Bülent Arınç'ın 3 müjdesinden biri çek mağdurlarını yakından ilgilendiriyor
[Resim: 132585707791669535.jpg]
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında konuşan Bülent Arınç ekonomiye ilişkin 3 önemli müjde verdi. Bunlardan bir tanesi uzun süredir beklenen 2,5 milyon kişiyi ilgilendiren intibak yasası, bir diğeri kamu çalışanlarını ilgilendiren toplu sözleşme hakkı ve son olarak da çek mağdurlarını kapsayan tasarıydı...

KARŞILIKSIZ çek suçlarında hapis cezasını kaldıran yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Hapiste bulunan ve ya hapse girme tehlikesiyle kaçak yaşayan binlerce çekzedeyi özgürlüğüne kavuşturacak tasarı uyarınca, artık karşılıksız çek suçlarında sadece temerrüt faizi ve borç ödenene kadar çek düzenleme yasağından başka yaptırım uygulanmayacak. Tasarı aynen yasalaştığında adli para cezası tümüyle kalkacak. Cumhuriyet savcısı, karşılıksız çıkan her çekle ilgili olarak sadece çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı koyacak. Karşılıksız çek bedelinin ticari temerrüt faiziyle birlikte tamamen ödenmesi halinde çek yasağı savcı tarafından kaldırılacak.

TESK BAŞKANI PALANDÖKEN: "ÇEK YASASININ BİR AN ÖNCE YASALAŞMASI BİNLERCE KİŞİYİ RAHATLATACAK"
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, karşılıksız çek keşide etme eylemine adli nitelikte bir yaptırım uygulanması nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm bulmayı amaçlayan tasarının, ''orta yolun'' bulunarak bir an önce yasalaşmasının binlerce kişiyi rahatlatacağını savundu.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Çek Kanunu'nda değişiklik yapan tasarının, ''orta yolun'' bulunarak bir an önce yasalaşması gerektiğini bildirdi.

Tasarının yasalaşmasıyla binlerce kişinin rahatlayacağını belirten Palandöken, ''Ticari hayatı boyunca ödeme düzgünlüğü olan insanların tek bir çekinin ödenememesi nedeniyle hapis cezası almasının önlenmesi ticari hayatın önünü açacaktır. Konfederasyon olarak bu yasanın bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz'' görüşünü dile getirdi.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi