Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cehennemden çıkış yoktur
#1
Heart 

Google Reklamları


Halk arasında yaygın olarak inanılan ''günahın kadar yanıp çıkacaksın'' inancının hiç bir dayanağı yoktur. Tamamen zanna dayalı bir çözüm önerisidir. ''Günahı olan müslümanlar bu günahın cezasını ödemeden cennete mi gidecek?'' sorusu üzerine cevap bulamayan hocalar, çareyi ''yanıp çıkacaksınız'' yalanını uydurmakta bulmuşlardır. Din adına konuşan kişilerin asla yalan söylemeyeceğini zanneden cahil insanlar da bu hocalara sorgulamadan inanmışlardır. Oysaki Allah hakkında bile yalanlar söylenebilmektedir. Cinn suresi 5.Ayette; ''Halbuki biz, gerek insanlar gerekse cinler Allah hakkında asla yalan söylemezler, sanmıştık.'' 

Cehennemden çıkış var mı diye Kuran'a baktığımızda cehennemin sonsuz olduğu ve girenlerin ebediyen orada kalacakları haberini görürüz. Örneğin Furkan suresi 65.Ayette mü'minlerin yaptığı bir dua örneği bildirilmiştir. Mü'minler bu duada cehennemden Allah'a sığınıyorlar ve oraya girerlerse çıkamayacaklarını biliyorlar. Bu yüzden şöyle diyorlar. ''Onlar, şöyle diyenlerdir: “Ey Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helâktir!”(Furkan/65) 

Günahı kadar yanıp çıkma inancı aslında yahudilerin söylemiş olduğu batıl bir sözdür. Cehenneme girmeyeceklerini düşünüp, girseler bile bir süre kalıp çıkacaklarını söylemişlerdir. Bakara suresi 80: Dediler ki: Ateş, bizi yaksa bile birkaç gün yakar. De ki: Allah'tan bir söz mü aldınız? Aldınızsa Allah sözünden hiç dönmez. Yoksa Allah hakkında bilmediğiniz şeyi mi söylüyorsunuz? 

Cehennemden çıkış olduğuna dair delil bulamayanlar Meryem suresi 71.ayeti göstererek batıl inanışlarını desteklemeye çalışırlar. Oysaki ayette tüm insanların cehennemi göreceği, iyilerin oradan geçip kurtulacağı yazamaktadır. Günah'ı kadar yanıp çıkacağına dair bir işaret yoktur. Meryem 71: Sizden oraya uğramayacak yoktur. Bu, Rabbinin uygulamayı üstlendiği kessin hükümdür. 72: Sonra takva sahiplerini kurtarır; zalimleri ise orada dizüstü çökmüş halde bırakırız.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi