Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baz İstasyonları İçin Toplandılar
#1

Google Reklamları


[Resim: resim_Baz-Istasyonlari-Icin-Toplandilar_58957.jpg]
Rize Belediyesi, kentteki baz istasyonlarının durumu ile ilgili toplantı yaptı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, bilim ve teknolojinin gelişimiyle birlikte toplumsal yaşantının büyük ölçüde kolaylaştığı, özellikle ulaşım ve haberleşmedeki teknolojik gelişmelerin insanlar arasındaki fiziksel mesafeleri sorun olmaktan çıkarttığı belirtildi.

Bütün bu gelişmelerin çok sevindirici olmakla, teknolojinin getireceği bazı tehlikelerin olabileceği, bu etkilerin giderilmesi için önlemlerin alınması gerektiğinin de bilindiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Baz istasyonlarının etkileri konusunun halk arasında büyük bir rahatsızlık ve endişe yarattığı görülmektedir. Baz istasyonları ve yaydığı elektromanyetik etkilerin, sağlığa olan etkileri gerek dünyada ve gerekse Türkiye'de tartışılmaktadır. Bu konuda halkın yeterince bilgilendirilmemesi nedeniyle kaygı, korku, endişe oluşmuştur. Toplum psikolojisi, en az fiziksel sağlık kadar önemlidir ve bu durum toplum sağlığına duyarlı belediyemizi harekete geçirmiştir. Toplum sağlığını önemseyen belediyemiz, şehrimizin elektromanyetik kirliliği konusunda bilimsel çalışmalar yapması için Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Çerezçi'den teknik destek almıştır. Bu kapsamda, Rize Belediyesi sınırları içerisindeki tüm baz istasyonlarının, yüksek gerilim hatlarının ve insanların yoğun olarak kullandığı caddelerin elektromanyetik radyasyon değerleri ölçülmüştür.''

Halkın Yaşam Alanlarında Elektromanyetik Ortamın Belirlenmesi Projesi kapsamında yapılan bilimsel çalışmalar hakkında yarın 13.30'da Rize Belediyesi Meclis salonunda toplantı yapılacağı bildirilen açıklamada, toplantıda belediye sınırları içindeki elektromanyetik kirlilik raporunun paylaşılacağı, baz istasyonlarının çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkileri, alınması gereken önlemler hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla Çerezçi tarafından sunum yapılacağı kaydedildi.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi