Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ayder'e Tramvay Hattı
#1

Google Reklamları


[Resim: 60741.jpg]
Ayder'e Tramvay Hattı
Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in gözde turizm mekanlarından biri olan Ayder Yaylası, doğal güzelliği ve termal suyu ile yerli ve yabancı turistleri ilgi odağı konumunda.

Ne yazık ki bu gözde mekan, başta doğal yapısı olmak üzere gerek çevre gerekse mimari yapısı bakımından her geçen gün değer kaybediyor.

Ayder Yaylası'nda yılda iki kez " Ayder Turizm Festivali ve Ayder Kardan Adam Şenliği" adı altında etkinlikler yapılıyor. Her iki etkinlik sonrası Ayder Yaylası, Turizm merkezi olmaktan çıkıp, savaş alanını andıran bir görüntüye dönüşüyor, Bu yazdıklarıma, başta şenliği organize edenler olmak üzere birçok kişi beklide karşı çıkabilirler...

Düzenlenen her iki şenlikte çok sayıda yaralanmalar olduğu gibi, dökülen çöpler ve civarda çok sayıda çöp bidonları konulmasına karşın gelişi güzel bırakılan katı ve sıvı atıkların nasıl bir çevre felaketini beraberinde getirdiğine hep beraber tanık olduk.Bu olumsuzluklar yetmemiş gibi, toplu taşımacılıktan yoksun bir düşünceyle yola çıkanlar sayesinde, söz konusu şenlik alanları özel araçlarla dolup taştı.

Ortaya çıkan çevresel ve görsel kirliliğe karşı yapılacak tek şey, "Çamlıhemşin - Ayder Tramvay Hattı"nı biran önce projelendirip zaman kaybetmeden hayata geçirmek.

Çift taraflı Tramvay hattıyla Çamlıhemşin'den Ayder'e ya da Ayder yaylasından Çamlıhemşin'e giden tekil ya da grup kişiler, dizayn edilecek tramvaylar sayesinde, Fırtına Vadisinin tüm doğal güzellikleri görebilecekleri gibi, söz konusu güzergahta oluşan gereksiz araç trafiğine de son verilmiş olacak. Bu proje sayesinde Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in gözde turizm mekanlarından biri olan Ayder Yaylası'na çok sayıda yerli ve yabancı turistlerin ziyareti de sağlanmış olacak...

Projenin hayata geçmesi durumunda, Ayder Yaylası ve Fırtına Vadisi daha çok ilgi odağı olacağı gibi, yoğun araç trafiğine ve de egzozlardan çıkan gazın çevreye vereceği kirliliğinde önüne geçilmiş olacağını düşünüyorum.

Tramvay'ın Ayder Yaylası ve Fırtına Vadisine yeni bir ivme kazandıracağı düşüncesiyle "doğaya sahip çıkma" umuduyla...
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi