Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akp Oyunu Yükseltiyor
#1

Google Reklamları


[Resim: 14.12.2011-04.09.50__akp.jpg]

OYUNU 6 PUAN ARTTIRDI
2014 yerel seçimlerine hazırlanan iktidar partisi AKP, sık sık yaptırdığı kamuoyu araştırmalarına bir yenisini daha ekledi. Bu kez AKP İl Başkanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gizlice bir anket yaptırdı. ANAR`a kasım ayında yaptırılan anketten çok ilginç sonuçlar çıktı. Ankete göre AKP, 12 Haziran genel seçimlerinde yüzde 52.7 olan oy oranını yüzde 58.6`ya çıkardı. 6 puanlık ilerleme partide büyük sevinç yarattı.

DİĞERLERİ DÜŞTÜ
ANAR`ın anketine göre; AKP oyunu artırırken başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere bütün partilerin oyunun düşmesi dikkat çekti. 12 Haziran`da yüzde 24.6 oranında oy alan CHP`nin oyu kasım ayı anketine göre yüzde 21.3`e düştü. Düşüş, CHP ile sınırlı kalmadı. MHP`nin % 11.9 olan oyu % 10.4`e, SP`nin % 4.4 olan oyu % 3.9`a düştü. BDP ise 2.1 olan oy oranını % 2.2`ye yükselti.

BAŞKANLAR YÜKSELİŞTE
ANAR`ın anketine göre neredeyse bütün ilçe belediye başkanları oyunu artırdı. Oyunu en fazla artıran ilçe Çayırova oldu. Çayırova tam 8 puanlık bir artış yakaladı. Çayırova`yı, 7 puanlık artışla Karamürsel takip etti. Diğer ilçeler de ortalama 5 puanlık bir artış yakalarken, özellikle 12 Eylül referandumunda yüzde 81 ‘evet` oyuyla AKP`nin gözdesi olan Dilovası yerinde saydı.

BÜTÜN PARTİLERİN OYU DÜŞTÜ
Ankette yer alan ‘Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye veririsiniz?` sorusunu yanıtlayan seçmenler tüm siyasi partilere ince bir mesaj gönderdi. Kasım ayı anketine göre, başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere MHP`nin de SP`nin de oyu 12 Haziran genel seçimlerine oranla düştü. Oyunu artıran tek parti BDP oldu.

KARAOSMANOĞLU PARTİSİNİN ÖNÜNDE
Ankette Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu başarılı bulanların oranı yüzde 89 olarak çıkarken, ‘başarısız` diyenlerin oranı yüzde 11`de kaldı. Karaosmanoğlu, 2009 yerel seçimlerinde aldığı yüzde 47.2`lik oy oranını kasım ayında yüzde 64`e çıkardı. Karaosmanoğlu böylelikle oy oranını tam 17 puan artırarak, partinin 6 puanlık artışının da önüne geçti.

ÇAYIROVA BİRİNCİ KARAMÜRSEL İKİNCİ
ANAR`ın kasım ayı anketine göre, tüm ilçe belediye başkanları oyunu artırdı. Oyunu en fazla artıran ilçe Çayırova oldu. Çayırova tam 8 puanlık bir artış yakaladı. Çayırova`yı 7 puanlık artışla Karamürsel takip etti. Diğer ilçeler ortalama 5 puanlık bir artış yakalarken, özellikle 12 Eylül feferandumunda yüzde 81 ‘evet` oyuyla AKP İl Teşkilatı`nın gözdesi olan Dilovası, kasım ayı anketinde beklenen çıkışı yapamadı. Dilovası`nda AKP, yüzde 59.0 olan oyunu çok küçük bir artışla yalnızca yüzde 59.6 yapabildi
.
[Resim: 802forum41_admin_imza_tn.jpg]
[Resim: 802_imza.png]
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi