Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ağız kuruluğu ve tedavi Yöntemleri
#1
Ağız kuruluğuna ne iyi gelir?

Ağız kuruluğu rahatsızlığı çekiyorsanız, öncelikle yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, şekerli gıdalardan kaçınmalı, tuzluları tüketmemeli ve ağız hijyeninize son derece ihtimam göstermelisiniz. Çünkü tüm bu sakınmanız gereken şeyler ağız kuruluğunu tetiklemekte ve sorundan asla kurtulmamanıza neden olmaktadır.

Ağız kuruluğuna ne iyi gelir?

Ağız kuruluğunu ortadan kaldırmak için öncelikle altta yatan sebep araştırılmalıdır. Ağız kuruluğu tedavisi için soruna sebep olan kaynağın ortadan kaldırılması gerekir. Ağız kuruluğu sistemik hastalıklardan, kullanılan ilaçlardan ya da herhangi bir hastalıktan dolayı ortaya çıkıyor olabilir. Nedeni bilindiği zaman ağız kuruluğu daha kısa zamanda tedavi edilir.
Ağız kuruluğundan şikayet edenlere uzmanlar sık sık su tüketmelerini önermekteler. Sorundan muzdarip olanların günlük yaşantılarında yapacakları birkaç değişiklik ağız kuruluğunu giderir. Günde 3 kez diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, şekersiz sakız çiğnemek, ağız nemlendiricisi kullanmak, alkol ve sigaradan uzak durmak, çay-kahve gibi içecekleri sık tüketmemek uzmanların ağız kuruluğunu gidermek için sıkça tekrar ettikleri önerileridir.

Ağız kuruluğu tedavisi

Ağız kuruluğundan kurtulmak istiyorsanız öncelikle altta yatan sorunun ne olduğunu öğrenmeli ve uzman hekimler kontrolünde ilaçla ya da çeşitli tedavi yöntemleri ile sorunun üstesinden gelmelisiniz. Ağız kuruluğuna yol açan, tükürük bezlerinin düzgün çalışmaması gibi ciddi sorunlar olabileceği için kendi kendinize uyguladığınız bir takım gereksiz yöntemler sağlığınızı kötü etkileyebilir.

Ağız kuruluğu tedavisi

Ağız nemlendirici kullanılmasının yanı sıra bol bol su içilmesi de ağız kuruluğunu tedavi eden etkenlerdendir. Sık sık şekersiz içecekler tüketmekte ağız kuruluğunu ortadan kaldırır. Ayrıca şekersiz sakız çiğnemek tükürük akışını uyardığı için ağız kuruluğunu gidermede önemli bir yere sahiptir.
Ağız kuruluğuna yol açan şeylerden kaçının. Çay, kahve gibi içecekler ağız kuruluğunu tetikler. Bunların yanı sıra sigara kullanımı ve alkol tüketimi de ağız kuruluğuna yol açan sebeplerdir. Baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden de uzak durmalısınız.
Bul
Alıntı
  


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Hemoroid (basur) Ve Tedavi yöntemleri sağlık 0 1,984 19.08.2012, 12:58
Son Mesaj: sağlık
  Bel Ağrısı & Bel fıtığı Tedavi yöntemleri sağlık 0 1,931 12.01.2012, 02:38
Son Mesaj: sağlık

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi